Rekordowy rok, rekordowy grudzień

1215

Odkąd pod koniec stycznia 2021 roku wprowadzono dodatkowy dzień urlopu dla dawców, chętnych do dzielenia się krwią lub jej składnikami przybywa. Zresztą tendencję wzrostową w tym zakresie można było zaobserwować już wcześniej. W przypadku lubińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zeszły rok był rekordowy pod tym względem ilości oddanej krwi. Z kolei najwięcej osób odwiedziło nasz punkt w grudniu.

11608 – dokładnie tyle razy oddawano krew lub jej składniki (osocze oddano 448 razy) w naszym mieście w ciągu minionych 12 miesięcy. To najwyższy wynik w historii, lepszy od poprzedniego rekordu z 2021 roku o 375. Dla przykładu w 2020 r., czyli jeszcze przed wejściem w życie korzystnych dla dawców zmian, lubińską placówkę RCKiK odwiedzano „tylko” 8891 razy.

– Z roku na rok dawców przybywa, co nas oczywiście cieszy. Pamiętam, jak na początku mojej pracy w 2005 r. mówiło się o dobrym miesiącu, kiedy krew oddawano 300 czy 350 razy. Teraz, by uzyskać taki wynik, potrzebujemy niecałych dwóch tygodni, a w okresie przedświątecznym czasem wystarczy nawet tydzień – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

W gronie dawców tradycyjnie przeważali mężczyźni. W zeszłym roku było ich 3639, wobec 823 kobiet. Z kolei panów, którzy raz pierwszy w życiu zdecydowali się podzielić swoim najcenniejszym darem było 424, pań zaś – 198. Rekordowym pod względem liczby odwiedzin lubińskiego punktu krwiodawstwa okazał się grudzień, kiedy to krew oddano 1080 razy.

Najpopularniejsze grupy krwi, jakie zasilały placówkę w minionym roku, to A, 0, B oraz AB. – Mniej więcej tak też procentowo wygląda rozkład grup krwi w polskim społeczeństwie – zauważa Joanna Jarmolińska.

Dane ostatnich trzech lat z RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie:

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY