„Regionalne inspiracje” – nowy cykl w muzeum

33

W piątek, 22 lutego, o godzinie 17 Muzeum Historyczne w Lubinie zainauguruje cykl spotkań pn. „Regionalne inspiracje”. W jego ramach, raz w miesiącu, odbywać się będą spotkania promujące publikacje, postacie oraz wydarzenia które w ciekawy sposób przybliżają historię i specyfikę naszego regionu.

Cykl rozpocznie zorganizowane wspólnie z Niemieckim Towarzystwem Kulturalno-Społecznym w Legnicy oraz Wydawnictwem Edytor spotkanie promujące książkę Magdaleny Maruck „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela“. O tradycyjnej kuchni dolnośląskiej opowie Róża Rzepakowska. Wybrane teksty przeczyta Jan Hila.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Odbędzie się ono w muzeum w ratuszu.

W programie pokaz Zespołu Pieśni i Tańca Legnica w tradycyjnych tańcach dolnośląskich oraz poczęstunek z tradycyjnej kuchni dolnośląskiej.

Autorką książki jest dr Magdalena Maruck. Jürgen Gretschel pracował w PKS Złototoryja, zasłużył się w przywracaniu pamięci historycznej, min. postawienia Pomnika Trozendorfa, właściwego opisu fontanny Górników, a na końcu utworzenia lapidarium w Świerzawie. Jürgen najpierw miał zespół taneczny Złoty Lew, ale po otwarciu granic zespół przestał istnieć. Pięć lat temu nauczył tańców dolnośląskich Zespół Pieśni i Tańca Legnica. Kilka z nich zaprezentowanych zostanie na spotkaniu.

Od wielu lat Jürgen Gretschel gotował i prezentował na wielu spotkaniach tradycyjną kuchnię dolnośląską. Udało się odtworzyć prawie 40 przepisów tradycyjnych potraw dolnośląskich, które zostały ugotowane i zaprezentowane w książce. Współtwórczynią tej części książki jest Róża Rzepakowska z Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, znakomita w przyrządzaniu tradycyjnych potraw dolnośląskich. Wiele z tych potraw Róża zaprezentuje na spotkaniu.

Jedną z części książki są przedstawione obrzędy i zwyczaje jakie tu były do 1945 roku oraz Kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela opracowane przez Jürgena Gretschela, to kolejne „smaczki“ tej książki.

Wszystkie teksty w książce są w języku polskim i niemieckim.

Źródło: Muzeum Historyczne w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY