Hutnicy Zagłębia Miedziowego dziś uroczyście obchodzą swoje święto. Najlepsi pracownicy hut miedzi w Głogowie, Orsku i Legnicy odbiorą dziś odznaczenia państwowe i jubileuszowe, a po oficjalnej akademii zaczną się bawić na tradycyjnych karczmach piwnych i combrach babskich. Wśród imprez towarzyszących tegorocznemu Dniu Hutnika są też uroczystości religijne i artystyczne wydarzenia, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy regionu.
Dzień Hutnika przypada na 4 maja, kiedy obchodzone są imieniny Floriana. Patronem hutników jest bowiem św. Florian, dowódca oddziału gaśniczego w rzymskiej armii, który – jak głosi legenda – jednym wiadrem wody ugasił płonącą wioskę. O jego przychylność i pomoc proszą więc wszyscy, którzy w pracy mają do czynienia z ogniem – przede wszystkim strażacy i hutnicy.
Dzisiaj uhonorowanych zostanie 60 pracowników trzech hut należących do Polskiej Miedzi. 23 osoby otrzymają medal za długoletnią służbę, nadany przez Prezydenta RP. Zaraz potem mężczyźni bawić się będą na tradycyjnych karczmach piwnych, a kobiety – na combrach babskich.
W niedzielę, 8 maja, w głogowskiej Kolegiacie Wniębowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji hutników i ich rodzin. Zaś 14 maja KGHM zaprasza wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego na tradycyjny koncert hutniczy, który odbędzie się na rynku w Głogowie.
– Koncerty plenerowe na stałe wpisały się w kalendarz obchodów święta hutników. W tym roku nasz koncert uświetni także jubileusz 55-lecia KGHM Polska Miedź S.A. Dokładnie 1 maja 1961 roku, cztery lata po odkryciu zasobów miedzi w naszym regionie, powstał „Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie w budowie”, który był fundamentem dzisiejszej Spółki KGHM. Pamiętamy też o jubileuszu 45-lecia Huty Miedzi Głogów, której uruchomienie miało przełomowe znaczenie dla rozwoju całego Zagłębia Miedziowego. Chcemy obchodzić te ważne rocznice wspólnie z mieszkańcami naszego regionu, których serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – mówi Krzysztof Skóra, prezes KGHM.
14 maja od godziny 19 na głogowskim rynku posłuchać będzie można najwybitniejszych dzieł polskiej muzyki filmowej. Artyści zaprezentują symfoniczne aranżacje motywów muzycznych z takich filmów, jak „Pan Tadeusz”, „Prawo i pięść”, „Czas honoru” czy „Polskie drogi”. Usłyszymy Annę Jurksztowicz, Katarzynę Trylnik, Stanisława Kuflyuka, Macieja Miecznikowskiego i Tomasza Stockingera. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Gospodarzami wieczoru będą Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Wstęp na koncert jest bezpłatny.