Radia retro, niezwykła wystawa w Rudnej

802

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki przypadającego 1 października Multimedialne Centrum Informacji – Biblioteka w Rudnej przygotowało wystawę „Dawnego radia czar”. Jest to ekspozycja kolekcji starych radioodbiorników Andrzeja Majchra, mieszkańca Rudnej.

wystawa-radioodbiorniki-9

Andrzej Majcher był wieloletnim pracownikiem Zakładów Radiowych Diora w Dzierżoniowie. Pasjonuje się radioodbiornikami retro i od wielu lat je kolekcjonuje. Szczególną uwagę poświęca radiom lampowym, uważa, że „tak jak stare parowozy – mają one duszę”.

Na wystawie znajdują się unikalne radia z początku XX w., tranzystory, które stanowiły w latach 60. i 70. nieodłączny dodatek na ulicy, wycieczce czy spacerze oraz okazałe radia lampowe. Stare radio to nie tylko urządzenia techniczne, ale również przedmioty, które można podziwiać jako dzieła sztuki wzorniczej z pięknymi drewnianymi obudowami oraz opływowymi kształtami.

Ewolucję sprzętu grającego na przestrzeni ostatnich blisko 80 lat możemy prześledzić na wystawie „Dawnego radia czar” z kolekcji Andrzeja Majchra. Warto zaznaczyć, że większość prezentowanego sprzętu została przez kolekcjonera wyremontowana, odrestaurowana i działa do dziś.

Najstarszymi wystawionymi eksponatami są pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku:

– radioodbiornik Pionier – pierwsza całkowicie polska powojenna konstrukcja lampowego odbiornika radiowego, wyprodukowanego w Dolnośląskich Zakładach Wyrobów Radiotechnicznych w Dzierżoniowie (późniejsza Diora);

– Ural radziecki radioodbiornik produkowany w latach 1947-1959 z gramofonem, w którym zastosowano wymienne igły gramofonowe wraz z bakelitowym pojemniczkiem na zapas igieł;

– niemiecki radioodbiornik Concertino firmy Telefunken z początku lat 50. XX wieku;

– kultowa radziecka Selga z lat 60., oraz Ałmaz 401;

– radia niemieckie z lat 60. Elektra, Oslo, Capri, Grundig;

– rodzimej produkcji radio Zosia i Laura z bydgoskiej Eltry, Ewa, Giewont, Okaryna oraz „Menuet” z dzierżoniowskiej Diory; radio Goplana Lux oraz Karioka z Zakładów Radiowych Kasprzaka w Warszawie.

wystawa-radioodbiorniki-8

Ciekawostką wystawy jest kultowy polski gramofon Bambino produkowany w latach 1956-1970 w Zakładach Radiowych Fonica w Łodzi; radio Tarabanz jedno z pierwszych w pełni tranzystorowych na układach scalonych produkowany w latach 70. w Z.R. Diora; pierwszy polski samochodowy radioodbiornik Safari z lat 70. firmy Diora; jeden z pierwszych polskich magnetofonów-dyktafonów przenośnych „M-101” z lat 80. oraz telewizor turystyczno-samochodowy radzieckiej produkcji z lat 70 Elektronika WL 100.

Przedstawiona kolekcja licząca 40 wyjątkowych eksponatów, która powstała z fascynacji radioodbiornikami, a także z chęci ocalenia kawałka historii, pozwala na zorientowanie się w rozwoju radiotechniki od lat 40. XX wieku do czasów obecnych.

Tę niesamowitą podróż w czasie można odbyć w Bibliotece Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej. Wystawa czynna jest w godzinach pracy biblioteki.

AUTOR: Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska/MCI


POWIĄZANE ARTYKUŁY