Ptasie opowieści w lubińskim ZOO

700

Jak wygląda pióro sowy czy kruka? Dlaczego ptaki lecą w kluczu? Które odlatują do ciepłych krajów? Odpowiedzi na te i inne pytania mogły znaleźć dzieci podczas warsztatów w lubińskim ZOO w ramach Europejskich Dni Ptaków.

Pióra wielu gatunków ptaków uczyli się odróżniać mali przyrodnicy w ZOO. Warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat pozwoliły im zrozumieć wiele ptasich zachowań i charakterystyczne elementy ptasiej budowy.

– Dla dzieci w tym wieku przygotowaliśmy specjalne zajęcia. Mogą dotknąć elementów zbiorów. Mówiliśmy sobie, które ptaki odlatują do ciepłych krajów i dlaczego. Pokazuje im pióra wielu gatunków, opowiadam dlaczego mają taką barwę i charakterystykę, a dodatkowo dzieci malowały pióra stworzone przez siebie z długopisów i kartek – mówi Iwona Skrypin z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.

Zajęcia odbyły się w ramach 26. Europejskich Dni Ptaków, które od kilku lat są obchodzone także w lubińskim ZOO.

– Zapraszamy wszystkich chętnych na jutro. O 8:00 rozpoczniemy spacer z przewodnikiem, który opowie o przelatujących nam codziennie nad głowami ptakach. Wystarczy się ciepło ubrać i zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, bo może być chłodno. Będziemy poruszać się po terenie naszego parku, także nie będzie to daleka wędrówka – wyjaśnia przedstawicielka CEP.

Obserwacji lecących ptaków możemy dokonywać również sami.

– Ptaki najczęściej można spotkać w okolicach rozlewisk rzek. Z rana jest ich oczywiście najwięcej. Polecam Stawy Milickie, bo tam fauna i flora jest bardzo bogata, ale na początku października można podziwiać ptaki także bliżej Lubina. Bociany spotykają się na polach podczas tzw. ptasich sejmików i w takich skupiskach również można je zobaczyć – dodaje Skrypin.

Ptakiem patronującym obchodom Europejskich Dni Ptaków w tym roku w Polsce jest słonka. Szacuje się, że w naszym kraju jest od 10 do 30 tys. par tych ptaków, a nadal można na nie polować. Zamieszkują najczęściej lasy podmokłe, ale w trakcie jesiennych migracji można je spotkać także w miastach. Patronem całej akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.


POWIĄZANE ARTYKUŁY