Ptasia grypa: powiat lubiński w strefie zagrożenia

2940

Całkowity zakaz wypuszczania ptactwa na zewnątrz, a w niektórych miejscowościach dodatkowe obostrzenia dla właścicieli nawet najmniejszych hodowli ptaków – to efekt wykrycia dużego ogniska ptasiej grypy w Prochowicach. Restrykcje dotyczą m.in. powiatu lubińskiego.

Fot. WFranz/Pixabay

Pierwsze na Dolnym Śląsku ognisko wysoce zakaźnej grypy ptaków wykryte zostało w hodowli indyków w Prochowicach. Potwierdziły to 27 grudnia wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Cała hodowla musiała zostać zlikwidowana, a wojewoda dolnośląski wydał rozporządzenie dotyczące zapobiegania ptasiej epidemii w regionie. Wprowadzone przez niego restrykcje obejmują powiaty: legnicki, lubiński, średzki i wołowski.

– Sytuacja jest poważna, dlatego na terenie całego powiatu lubińskiego obowiązuje obecnie zakaz wypuszczania ptactwa na zewnątrz – podkreśla Wiesława Bober, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubinie. – Oprócz tego apelujemy do właścicieli nawet najmniejszych hodowli ptaków, by zgłaszali nam informacje o ich posiadaniu. Nie chodzi o formalną rejestrację hodowli, tylko o jej zgłoszenie, żeby w razie pojawienia się ogniska ptasiej grypy w naszym powiecie było wiadomo, gdzie go szukać – dodaje.

Z tego właśnie powodu w lubińskim zoo drób można w tej chwili oglądać wyłącznie przez szyby. Kurnik pozostanie zamknięty przez co najmniej trzy tygodnie.

W całym powiecie karmienie i pojenie drobiu musi być prowadzone w zamkniętych pomieszczeniach lub miejscach osłoniętych tak, żeby kontaktu w wodą i pokarmem nie miały ptaki dziko żyjące.

Powiat lubiński na razie ma status obszaru zagrożonego występowaniem ptasiej grypy, dlatego w miejscowościach położonych bliżej powiatu legnickiego wprowadzono dodatkowe obostrzenia.

W gminie Lubin dotyczy to wsi: Raszowa Mała, Buczynka, Miłoradzice, Gogołowice, Miłosna i część Niemstowa na południowy wschód od linii wyznaczonej przez rzekę Niemstowska Młynówka. W gminie Ścinawa: Redlice, Wielowieś, Zaborów, Grzybów i Jurcz.

We wszystkich tych miejscowościach w gospodarstwach, gdzie hodowane są ptaki, zakazane jest ich wprowadzanie lub wyprowadzanie na teren gospodarstwa. Nie wolno wywozić lub rozrzucać ściółki lub nawozów naturalnych. Zabroniono też transportu ptaków, organizowania ptasich wystaw, pokazów, konkursów lub targów. Przewozić nie wolno też mięsa drobiowego z zakładów produkcyjnych. Wszystkie te czynności wymagają zgody powiatowego lekarza weterynarii.

Obostrzenia dotyczą nie tylko dużych hodowli, ale nawet małych, w których ptaki są utrzymywane na potrzeby właścicieli gospodarstwa.

Pełną treść rozporządzenia wojewody można pobrać TUTAJ.

źródło: duw.gov.pl

POWIĄZANE ARTYKUŁY