Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Nie bagatelizuj żadnych objawów

2037

Pacjent może przebyć zakażenie koronawirusem z objawami kataru, grypa może mieć tak ciężki przebieg, że konieczna będzie hospitalizacja, a zakażenie wirusem RSV może skończyć się śmiercią – jak prawidłowo zdiagnozować pierwsze objawy infekcji? Eksperci z Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowali praktyczny przewodnik, w którym doradzają, co robić w razie choroby.

Fot. Pixabay.com

Najważniejsze to nie lekceważyć objawów choroby. Nawet jeśli wydaje nam się, że to zwykłe przeziębienie, warto to sprawdzić. Być może są to pierwsze symptomy groźnych chorób: grypy lub COVID-19? Niektóre infekcje, szczególnie w pierwszym stadium rozwoju, dają podobne objawy.

Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Samodzielnie zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2

– Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez internet – radzą eksperci NFZ.

Formularz on-line składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że doszło do zakażenia koronawirusem.

Kiedy okaże się, że należy wykonać test diagnozujący, można:

  • zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci wykonanie testu albo
  • zapisać się na wymaz przez internet. Potrzebny jest Profil Zaufany

Co ważne, na test w kierunku koronawirusa można zapisać również dziecko. Z formularza online mogą skorzystać też współdomownicy osoby zakażonej SARS-CoV-2, którzy mimo szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca, muszą się poddać testowi na obecność koronawirusa.

W momencie zlecenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaje się objętym kwarantanną. Podczas kwarantanny nie można opuszczać swojego miejsca pobytu. Zwolnienie z kwarantanny obowiązuje w czasie przejazdu do punktu pobrań i powrotu do miejsca pobytu.  

Gdy osoba samodzielnie nie może dostać się do punktu pobrań wymazów, lekarz POZ może wezwać karetkę wymazową. Wtedy wymaz zostanie pobrany w miejscu pobytu.

Test można wykonać w jednym z 800 punktów w Polsce. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Po zleceniu badania otrzymujemy wiadomość SMS z systemu eKolejka, kiedy i gdzie należy się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko miejsca swojego pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów. Zaproponowany termin i miejsce badania można potwierdzić lub odrzucić. W przypadku wyboru drugiej z wymienionych opcji, należy samodzielnie wyszukać inny, dogodny dla siebie dzień, godzinę i miejsce pobrania wymazu.

Można również wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, laboratorium diagnostycznym lub w mobilnym punkcie wymazowym. Nie potrzebne jest do tego skierowanie.

Wynik poznamy na miejscu. Znajdziemy go także, jak w przypadku testu PCR, w Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

  • POZYTYWNY: oznacza zakażenie koronawirusem. Wcześniejsza kwarantanna automatycznie zmienia się w izolację. Izolacja trwa 10 dni*, licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (izolacja m.in. dla osób wykonujących zawód medyczny i żołnierzy trwa 7 dni od pierwszego pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. W piątej dobie izolacji te osoby mogą wykonać ponowny test. Negatywny wynik oznacza zakończenie izolacji).
  • NEGATYWNY: oznacza, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem, a tym samym zwolnienie z dalszej kwarantanny.
WAŻNE!

Wgląd do wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 ma także lekarz POZ i laboratorium, które przeprowadzało analizę wymazu. 

Więcej informacji znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY