Przedwakacyjna lekcja przestrogi

20

Wakacje to czas, kiedy zwiększa się liczba młodych ludzi sięgających po papierosy, alkohol i narkotyki. W tym okresie młodzież ma ku temu doskonałe warunki: brak szkoły, zajęć pozalekcyjnych, wyjazd poza miejsce zamieszkania, brak kontroli rodzicielskiej. Sprzyja temu również duża ilość niezagospodarowanego czasu wolnego, brak zainteresowań, brak pomysłu na siebie oraz namowy znajomych. Wśród powodów sięgania po narkotyki, młodzież często wymienia ciekawość i nudę.

Większość wolnych dni młodzi ludzie spędzają w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek. Rodzice w tym czasie pracują i często nie zauważają pierwszych sygnałów ostrzegawczych. W czasie wakacji rodzice powinni być szczególnie czujni. Powinni obserwować swoje dzieci i reagować, gdy tylko coś zauważą. Wielu rodziców podejmuje działania. Jest to widoczne zwłaszcza w okresie wakacyjnym i tuż po nim. Do terapeutów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zgłasza się wtedy szereg rodziców, zaniepokojonych zachowaniem dziecka. W czasie takich spotkań rodzice mogą uzyskać m.in. porady dotyczące odpowiedniego zachowania się w sytuacji, kiedy widzą, że z ich dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Młodzi ludzie powinni przede wszystkim wiedzieć, że nie mają przyzwolenia na używanie substancji psychoaktywnych.

Pracownicy Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie dobrze zdają sobie sprawę ze zwiększonego wakacyjnego zagrożenia. Przez cały rok szkolny prowadzą pogadanki w lubińskich szkołach oraz organizują akcje profilaktyczne. Celem przedsięwzięć jest uświadomienie uczniom, jak łatwo można wpaść w sidła uzależnienia oraz jak trudno jest się z niego wydostać. Młodzież jest uwrażliwiana na zachowania ryzykowne (np. używanie substancji psychoaktywnych), ich przyczyny i wynikające z tego zagrożenia. Jednym z głównych założeń jest ukazanie młodym ludziom możliwości zmiany. Sposobem na zmianę tych zachowań jest m.in. odnalezienie własnych zainteresowań oraz kierowanie się w życiu zasadami, które pozwolą im zostać wartościowymi ludźmi.

Taki przekaz miała zorganizowana w maju akcja profilaktyczna „Dumny z wartości”. Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych uczestniczyli w zajęciach dotyczących ważnych w ich życiu wartości. Zajęcia prowadzone były przez wychowawców klas w oparciu o przygotowany przez terapeutów MOPS scenariusz. Młodzież w czasie zajęć tworzyła koszulkę, przedstawiającą najważniejsze dla nich wartości. Forma wykonania koszulki była dowolna. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Zwyciężyły: klasa VI „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 i klasa VI „a” ze Szkoły Podstawowej nr 10. Wygrane klasy otrzymały karnety na bowling. Pozostali – nagrody pocieszenia.

Akcja zakończona została dnia 28 maja w C.K. Muza wystawieniem musicalu hip-hopowego „Ziomstory”. Musical miał charakter profilaktyczny, przedstawiał historie młodych ludzi spędzających czas na podwórku, którzy pod wpływem różnych bodźców zaczynają się zmieniać. Wybierają inną, niż picie czy palenie, drogę. Oprócz głównej fabuły, przedstawienie ubarwione zostało pokazem umiejętności, które młodzi zdobyli na warsztatach m. in. żonglerki, jazdy na monocyklu, gry w Zośkę – footbag, tanecznych: break-dance i JFH – Jazz Funky Hip-Hop.


POWIĄZANE ARTYKUŁY