Prowadzisz firmę? Uważaj na nową akcję cyberoszustów

737

„Obowiązek sprawozdawczy P-01” – tak zatytułowany jest e-mail, który wpływa na skrzynki pocztowe firm i instytucji w całym kraju. Odbierają go też przedsiębiorcy z naszego powiatu. Główny Urząd Statystyczny ostrzega, że to oszustwo – tym groźniejsze, że wiadomość wysłana jest z domeny z frazą „gov.pl”.

„Główny Urząd Statystyczny uprzejmie informuje, że Państwa firma została objęta obowiązkiem sprawozdawczym: Sprawozdanie o produkcji (P-01)

W załączeniu przesyłamy elektroniczny formularz zgłoszenia

Termin przekazania sprawozdania upływa w dniu: 2023-02-28”

– tak zaczyna się wiadomość, wysyłana z adresu gus-portal@info.stat.gov.pl. Ten sprytny zabieg ma na celu wykorzystanie faktu, że Polacy są już przyzwyczajeni do domeny gov.pl, w której działają państwowe urzędy i instytucje.

W treści e-maila są liczne odniesienia do przepisów prawnych i linki prowadzące do Biuletynu Informacji Publicznej GUS-u. Całość na pierwszy rzut oka może wyglądać wiarygodnie, gdyby nie jeden szczegół:

– Oszuści rozsyłają wiadomości elektroniczne o tytule „Obowiązek sprawozdawczy P-01” zawierające niebezpieczny załącznik, którego otworzenie powoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem typu „malware” – ostrzega Karolina Banaszek, rzeczniczka prasowa GUS.

Wiadomość od oszustów podszywających się pod GUS (zrzut ekranu)

Wspomniany załącznik ma rozszerzenie „rar” – tego typu plików GUS nigdy nie wysyła do przedsiębiorstw. Co więcej, urząd nie komunikuje się z firmami i obywatelami za pośrednictwem e-maila.

Firmy, które podlegają obowiązkowi przekazywania sprawozdań w celach statystycznych, mają przydzielony przez GUS login i hasło do specjalnej platformy. GUS kontaktuje się z nimi za pośrednictwem tego serwisu.

E-maile nie są wysyłane także w ramach badań ankietowych, które prowadzą statystycy GUS-u. Mogą oni wprawdzie do nas zadzwonić, ale autentyczność badania i tożsamość ankietera można od razu łatwo sprawdzić. Służy do tego strona badania-ankietowe.stat.gov.pl.

Każda inna forma kontaktu, w szczególności w postaci e-maila z załącznikami, powinna od razu budzić czujność.

– W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości mailowej, prosimy o nieotwieranie załączników oraz zgłoszenie zaistniałej sytuacji za pośrednictwem naszej infolinii 22 279 99 99 wew. 6.

– apeluje GUS.


POWIĄZANE ARTYKUŁY