Projekty domów z dużymi przeszkleniami – czy warto wybrać takie rozwiązanie?

527

Domy z dużymi przeszkleniami tą coraz chętniej realizowane przez Inwestorów projekty. Rozwiązanie to nie kojarzy się już z ekstrawagancją, lecz z elegancją i energooszczędnością. Duże i odpowiednio rozmieszczone przeszklenia sprzyjają dobremu wykorzystaniu energii słonecznej i mają istotne znaczenie dla uzyskania dobrych parametrów energetycznych budynku. Są też wspaniałą ozdobą domu, podkreślają nowoczesny charakter bryły i uatrakcyjniają wnętrze, harmonijnie integrując go z otaczającym ogrodem. Jasne, dobrze doświetlone pomieszczenia wizualnie zyskują na atrakcyjności i przestronności. Szerokie przeszklenia najczęściej stosuje się w strefie dziennej domu, ale mogą także stać się niepowtarzalnym elementem aranżacji sypialni, gabinetu, czy pokoju gościnnego. Przyjrzyjmy się bliżej kilku reprezentatywnym projektom domów z kolekcji ARCHON+, których wizytówką są właśnie duże przeszklenia.

Mnóstwo słońca w całym domu

Jasne, przestronne wnętrza o wysokich sufitach były zawsze synonimem elegancji i luksusu. Im więcej światła, im wyższy strop, tym większe poczucie swobody i oddechu w pomieszczeniach, do których wchodzimy. Takie wrażenie robią projekty domów z dużymi przeszkleniami, a wśród nich szczególnie chętnie wybierany przez budujących „Dom w kellerisach (G2), a zwłaszcza jego parterowa część, w której zaskakuje rozmach strefy dziennej. W dużej mierze decydują o nim właśnie imponujące rozmiarem przeszklenia. Już z zewnątrz bryła domu przyciąga wzrok dwukondygnacyjnym oknem, które pozwala się domyślać, że wnętrze ma zarówno skalę, jak i styl. Istotnie, rzuca ono falę światła na salon, który efektownie łączy się z tarasem za pomocą szerokiego przesuwnego przeszklenia. Inny wariant tego rodzaju rozwiązania spotykamy w projekcie Dom w mirabilisach (G2), którego elewację ogrodową zdobi przeszklony ryzalit, wpuszczający światło do rozległego salonu, otwartego aż do połaci dachowej. Nie sposób nie docenić urody tego przebojowego rozwiązania, które wybiera coraz więcej Inwestorów.

Solidność bryły i lekkość szkła

Przeszklenia zawsze nadają bryle domu lekkości i sprawiają, że choć solidna, nie wydaje się ona przytłaczająca od zewnątrz. Ideę tę znakomicie urzeczywistnia „Willa Luna (G2)”. O ile „Dom w kellerisach (G2)”, którego projekt utrzymany jest w stylu nowoczesnej stodoły, zwraca uwagę dwukondygnacyjnym przeszkleniem, będącym elementem dominującym w całości i mocno doświetlającym część dzienną wraz z antresolą, o tyleWilla Luna (G2)” imponuje kompozycją przeszkleń o bardziej regularnych kształtach. Efektownie urozmaicają one wnętrza poprzez swoją powtarzalność. Rozwiązanie idealnie koresponduje z płaskim dachem willi, bo przeszklenia mają charakter panoramiczny i często także przesuwny system otwierania. Tym samym granica między domem a ogrodem zaciera się, co pozwala na zaaranżowanie na tarasie letniej jadalni, doskonale widocznej także z wnętrza domu.

Światło, które łączy

Współczesne trendy wnętrzarskie są wyrazem starannie przemyślanego podejścia do gry światłem. Architekci ARCHON+ wiedzą doskonale, ile urody można wydobyć z wnętrza za sprawą jego odpowiedniego doświetlenia. Nie zapominajmy też o tym, że właściwe ustawienie domu na działce względem stron świata zapewni optymalne nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń, co pozwali na ekonomiczne gospodarowanie energią w budynku.

Spójrzmy naDom w szyszkowcach 3” oraz „Dom w przebiśniegach 11 (G2)”. Obie te bryły wyposażone są w przeszklenia tarasowe z systemami przesuwnymi, dzięki którym otwarta strefa dzienna nabiera cudownego powabu, a naturalne światło swobodnie dociera do każdej części wnętrza. Możemy wykorzystać każdą okazję, by złapać trochę energii słonecznej i to nie tylko w lecie. Wyeksponowanie części dziennej domu na słońce pozwala się nim cieszyć także w sezonie jesienno-zimowym. Okazała pergola nad tarasem Domu w szyszkowcach 3” prowadzi wyrafinowaną grę z docierającym do salonu i jadalni światłem, a przebywający wewnątrz domownicy czerpią przyjemność ze stopniowo wpadających do pomieszczenia promieni słońca.


POWIĄZANE ARTYKUŁY