Poznawali tajemnice lubińskich organów

1112

Uczniowie kilku lubińskich szkół podstawowych wzięli udział w ciekawych warsztatach organowych, które przez dwa dni odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Dzieci miały okazję poznać brzmienie i konstrukcję instrumentu, w którym odtworzono styl dolnośląski z końca XVIII wieku.

Zajęcia przeprowadził organista Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy.

– Aby przybliżyć ten fascynujący instrument społeczności lokalnej robimy spotkania przy organach z uczniami lubińskich szkół. To jest już drugi dzień. We wtorek mieliśmy trzy grupy, dziś też się spodziewamy trzech grup – mówi muzyk.

– Na pierwszym spotkaniu udało nawet nam się wnieść wózek inwalidzki, żeby jak najwięcej osób mogło z bliska zobaczyć, jak to funkcjonuje, a przy okazji zachęcamy, by chodzić na koncerty, uczyć się grać i cieszyć się ze wszystkich wydarzeń około organowych – dodaje.

Zdaniem prowadzącego, bardzo intrygującym elementem jest styl brzmienia i konstrukcji organów, ponieważ odtworzono w nich styl dolnośląski z końca XVIII wieku.

– Nie jest to więc instrument odpowiadający tylko współczesnym standardom i normom, ale wzorowany na dolnośląskim późnobarokowym brzmieniu i pod tym względem jest jednym z przełomowych w temacie badania historii muzyki organowej w naszym regionie – uważa Maciej Bator.

Dzieci miały okazję usłyszeć ciekawe historie na temat organów, ich poszczególnych elementów, a także samodzielnie na nich zagrać.

– Zależy mi też na tym, aby pokazać to, czego nie można zobaczyć normalnie, czyli wnętrze organów. Uczniowie mają możliwość zerknięcia do środka instrumentu. Mamy kamerę i ekran, dzięki czemu mogą zobaczyć coś, co na co dzień jest niedostępne dla widzów. Wyjaśniam też do czego służą poszczególne elementy – tłumaczy organista.

Fot. SzK


POWIĄZANE ARTYKUŁY