Powiat pomoże świetlicom wiejskim

66

To pierwsza taka inwestycja powiatu w gminie Ścinawa. W przyszłym roku starostwo przekaże Ścinawie ponad milion złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na remonty wiejskich świetlic. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się dzisiaj w remontowanej właśnie świetlicy w Wielowsi.

konferencja-wielowies002

W konferencji prasowej, na której komentowano wczorajszą uchwałę rady powiatu o pomocy finansowej dla Ścinawy, wzięli udział starosta powiatu, burmistrz Ścinawy, kierownik inwestycji oraz sołtys Wielowsi.

– Powiat lubiński to nie tylko Lubin, Ścinawa czy Rudna. Chcieliśmy pokazać, że są w powiecie inne piękne miejscowości, w które warto inwestować. W pozostałych gminach wszystkie sołectwa mają wyremontowane świetlice, które są centrum kulturalno-społecznym. Ludzie chcą się spotykać, prowadzić życie kulturalne, organizować różne imprezy. Nam zależy, żeby równomiernie rozwijać powiat. Cały czas mówimy przecież o solidarności, liczymy więc na to, że bogatsze gminy pomogą biedniejszym – mówi starosta lubiński Adam Myrda.

Decyzja powiatowych radnych wesprze „program ratunkowy dla świetlic”.

– Mamy w gminie dziewiętnaście sołectw i z wyjątkiem Chełmka Wołowskiego, każde sołectwo będzie miało świetlicę, a Chełmek – tereny rekreacyjne. W tamtym roku wszystkie obiekty otrzymały dokumentację projektową. Planujemy remontować trzy świetlice rocznie, w tym roku udało się już ruszyć z kontraktami w Turowie, Dąbrowie Środkowej i właśnie w Wielowsi. Łączna wartość realizowanych obecnie i planowanych do wykonania remontów i przebudów piętnastu świetlic to ponad osiem milionów złotych. Dzięki pomocy powiatu realizacja programu pójdzie szybciej – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

konferencja-wielowies013

XIX-wieczny obiekt świetlicy w Wielowsi jest pod opieką konserwatorską. Kiedyś znajdowała się tu cesarska agencja pocztowa, masarnia oraz karczma. Po I wojnie światowej budynek przebudowano. Teraz zdecydowano o jego generalnym remoncie.

– Stan po odkryciu bardzo się różnił od tego, co zakładaliśmy na etapie projektu. Okazało się, że brakowało fundamentów, wieńców, musieliśmy rozebrać jeden ze szczytów, drugi wzmocnić. Dlatego remont się przeciągnie do wiosny, ale za to będzie kompleksowy: stolarka, więźba, tynki ogrzewanie podłogowe, toalety, także dla niepełnosprawnych, kuchnia oraz taras – wylicza Przemysław Linda, kierownik referatu inwestycji i rozwoju gminy Ścinawa.

Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy kierunek zmian proponowany przez burmistrza jest właściwy. Przeciwko udzieleniu pomocy Ścinawie na wczorajszej sesji rady powiatu głosował m.in. Waldemar Siwak:

– Otrzymałem 28 listów od mieszkańców, w których skarżą się na niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy. Nie jestem przeciwny świetlicom, ale uważam, że mamy pilniejsze potrzeby, a nieprzemyślane rozdawnictwo nie służy gminie. Jako radny powiatowy pamiętam też o zadłużeniu powiatu – mówi.

– Dziwię się, że powiatowy radny z gminy Ścinawa zagłosował przeciwko przyznaniu pieniędzy na remont m.in. świetlicy w Dziesławiu, z którego sam przecież pochodzi – komentuje Krystian Kosztyła.

Z opinią radnego nie zgadza się też sołtys Wielowsi Magdalena Szmigielska:

– Nie ma mowy o żadnej niegospodarności w przypadku naszej świetlicy. Jej stan był fatalny, nie było toalet, strop wisiał, przeciekał dach, ogrzewanie nieocieplonego budynku generowało duże koszty. Dwa lata temu wymieniliśmy pokrycie dachowe, ale tylko na części budynku należącej do gminy. Teraz gmina jest już właścicielem całego obiektu i w końcu możemy przeprowadzić gruntowny remont. A zdjęta blachodachówka będzie wykorzystywane w innych obiektach – mówi sołtys – Już teraz mamy bardzo dużo zapytań o możliwość wynajmu świetlicy. Mieszkańcy bardzo czekają na własne miejsce – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY