Powiat lubiński nominowany w konkursie „Zdrowy Samorząd”

378

Powiatowy program profilaktyki chorób otępiennych znalazł się w ogólnopolskim plebiscycie „Zdrowy Samorząd”. Przez dwa lata z programu skorzystało 463 mieszkańców, teraz mogą go oceniać internauci.

Fot. Freepik.com

Plebiscyt organizują PortalSamorzadowy.pl i RynekZdrowia.pl, które w ten sposób chcą docenić samorządy organizujące najlepsze projekty z obszaru ochrony zdrowia. Nominowana w nim kampania powiatu lubińskiego poświęcona była profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu chorób otępiennych wśród mieszkańców w wieku od 55 lat.

Przez dwa lata w lubińskich placówkach działających na rzecz osób starszych organizowane były spotkania edukacyjne. Oprócz tego pacjenci, którzy zauważyli u siebie objawy mogące być skutkiem demencji, zostali objęci badaniami. Osoby, u których wyniki testów wskazywały na deficyty funkcji poznawczych, kierowane były do dalszej diagnostyki, już pod kontrolą neurologa lub psychiatry.

– Żyjemy coraz dłużej, a jedną z konsekwencji tego jest fakt, że choroby otępienne są coraz częściej rozpoznawane u starszych ludzi. Dlatego postanowiliśmy ułatwić naszym mieszkańcom diagnostykę i dać im też wiedzę na temat tych schorzeń. Na realizację tego programu przeznaczyliśmy 60 tysięcy złotych i uważam, że był to bardzo ważny i potrzebny wydatek – twierdzi Paweł Kleszcz, starosta lubiński.

Głosy na powiat lubiński można oddawać do 12 lutego włącznie, do końca dnia, na stronie internetowej plebiscytu TUTAJ.

Jak wskazuje biuro Rzecznika Praw Pacjenta, na demencję cierpi ponad pół miliona Polaków, w tym ponad 300 tys. z chorobą Alzheimera. Choroby otępienne najczęściej pojawiają się u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, a ryzyko ich wystąpienia rośnie z wiekiem. Wielu z nich często nie zostało prawidłowo zdiagnozowanych i objętych leczeniem. Brakuje też systemowego wsparcia dla pacjentów i ich rodzin, które muszą same – finansowo i organizacyjnie – podołać opiece nad coraz bardziej niesamodzielnym człowiekiem.


POWIĄZANE ARTYKUŁY