Potrzebni wolontariusze i nie tylko. Trwają przygotowania do WOŚP

613

Właśnie ruszyła rekrutacja wolontariuszy na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Poszukiwane są też miejsca, gdzie mogłyby stanąć puszki stacjonarne. Organizatorzy zachęcają również do tworzenia e-skarbonek.

WOŚP zagra w ostatnią niedzielę stycznia, czyli 28 stycznia 2024 r. Tym razem podczas Finału będą zbierane pieniądze na sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. A mottem zbiórki będzie „Tu wszystko gra OK!”.

Choć do Finału WOŚP zostało jeszcze trochę czasu, to już trwają przygotowania. Szykuje się również najstarszy lubiński, a właściwie lubińsko-ścinawski sztab nr 517, którego siedziba tym razem mieści się w Zespole Szkół nr 2. Obecnie poszukiwani są wolontariusze. Rejestracja odbywa się tylko i wyłącznie on-line: poprzez stronę iwolontariusz.wosp.org.pl. Co ważne, osoby niepełnoletnie, które zgłoszą chęć zostania wolontariuszem, wypełniając wniosek muszą podać numer telefonu nie do siebie, ale do rodziców lub opiekunów!

Oprócz wolontariuszy trwa też poszukiwanie miejsc, gdzie mogłyby stanąć Sztabowe Skarbony Stacjonarne.

– Do współpracy zapraszamy fitness kluby, instytucje kultury oraz wszystkich chętnych przedsiębiorców – mówi szefowa lubińskiego sztabu WOŚP #517 Beata Rzepka. – Liczba puszek jest ograniczona – dodaje.

Im szybciej zgłoszą się chętni, tym lepiej, bo kwesta do stacjonarnych puszek rozpocznie się już w grudniu i potrwa do 28 stycznia do godz. 18.

Stacjonarne Puszki można zarejestrować on-line. Wystarczy założyć konto na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl, a następnie wybrać opcję zakładania Sztabowej Puszki Stacjonarnej i uzupełnić w formularzu elektronicznym dane niezbędne do prowadzenia kwesty w tej formie. Później należy wybrać z listy sztab, który będzie prowadził nadzór nad prowadzoną kwestą, wyda niezbędne materiały oraz rozliczy zbiórkę – w Lubinie jest to nr 517 przy Zespole Szkół nr 2 w Lubinie.

W przypadku sklepów należących do sieci, żeby ubiegać się o postawienie skarbonki, trzeba mieć zgodę centrali firmy.

Zbiórka do skarbon stacjonarnych jest specyficzna. Nie biorą w niej udziału wolontariusze z identyfikatorami. Puszka najczęściej stawiana jest w miejscu, w którym pracownicy mają największy kontakt z klientem, na przykład przy kasach. Przy skarbonie zawsze musi być kopia oświadczenia dotyczącego przeprowadzanej zbiórki, którego oryginał znajduje się w centrali firmy.

Jak zwykle będzie również możliwość zbiórki pieniędzy poprzez eSkarbonki. To jedna z ciekawszych form kwestowania. eSkarbonka to wirtualna puszka iWolontariusza. Żeby ją założyć, można być wolontariuszem zarejestrowanym w danym sztabie, ale nie trzeba. Taką skarbonkę może założyć każdy, zarówno dorosły, jak i osoby niepełnoletnie za zgodą opiekuna, ale także firma, szkoła czy przedszkole. W przypadku Lubina należy wybrać z listy sztabów – sztab 517 przy Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. Założenie eSkarbonki jest możliwe aż do dnia Finału włącznie. Wszystkie eSkarbonki rozliczą się automatycznie 28 stycznia 2024 r. o godz. 23.59.

Zainteresowani działaniem w lubińskim sztabie wszelkie informacje znajdą na Facebooku TUTAJ.

Informacje dla wolontariuszy znajdują się także na stronie Fundacji WOŚP.

Na razie lubiński sztab nie zdradza, jak będzie wyglądał Finał w Lubinie. Będziemy się tego dowiadywać systematycznie, bliżej dnia wydarzenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY