Potrzebna krew dla Uli i nie tylko

47

Ula ma 7 lat i we wrześniu będzie miała operowane serce. W tej chwili w lubińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można oddać dla niej krew. – Podobne akcje, ze wskazaniem na konkretne osoby, odbywają się u nas co jakiś czas, przeważnie raz w miesiącu – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik terenowego oddziału RCKiK w Lubinie. A krew się przyda nie tylko dla Uli, bo tego życiodajnego płynu wciąż brakuje.

krew

Rodzice 7-latki, którą we wrześniu czeka operacja serca w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, już oddali krew. Pracownicy lubińskiego oddziału RCKiK postanowili ich wspomóc i na swoim fanpage’u na Facebooku opublikowali zdjęcie dziewczynki i apel, aby oddawać dla niej krew. „Krwiodawców, którzy zechcieliby oddać krew ze wskazaniem na Ulę, prosimy o poinformowanie o tym pracownika rejestracji T.O. Lubin” – czytamy.

Akcje zbiórki krwi dla konkretnych osób, zdarzają się w tutejszym RCKiK co jakiś czas. Czasem organizują je znajomi lub rodziny potrzebujących tego życiodajnego płynu, czasami kluby krwiodawców, jak HDK „Serce Górnika”.

W tej chwili – zresztą jak zawsze w wakacje – przyda się każda grupa i każda ilość krwi. Obecnie pilnie potrzeba grup A, B, AB, 0 – wszystkich z czynnikiem RhD (–) minus, oraz A RhD (+) plus.

– Czekamy aż wakacje się skończą i krwiodawcy wrócą z urlopów. Zawsze na początku roku szkolnego wspiera nas mocno Zespół Szkół nr 1, w którym organizowane są systematycznie zbiórki krwi – dodaje Jarmolińska.

Miesięcznie oba lubińskie szpitale potrzebują w sumie około 300 jednostek krwi, ale szpitali na Dolnym Śląsku jest znacznie więcej. A krew oddana w punkcie krwiodawstwa w Lubinie ratuje życie nie tylko w tutejszych jednostkach medycznych.

– Krew idzie tam, gdzie jest akurat potrzebna. Tym bardziej, że od dnia pobrania może być przechowywana 42 dni – wyjaśnia kierownik lubińskiego oddziału RCKiK.

Wykorzystywana jest więc, w zależności od potrzeb, w Lubinie i innych miejscowościach Dolnego Śląska, a w nagłych przypadkach ratuje zdrowie i życie również chorych z odległych zakątków Polski.

Przypomnijmy, że krew może oddać każdy zdrowy człowiek, który ukończył 18.rok życia i nie przekroczył 65 lat. Krwiodawca nie może też cierpieć na ciężkie przewlekłe choroby. Przerwa między jednym poborem krwi a drugim wynosi 8 tygodni.

Punkt RCKiK w Lubinie znajduje się przy ulicy Bema 5. Czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30-10.45, zaś w piątki od 7.30 do 16.30. Więcej informacji można znaleźć tutaj.


POWIĄZANE ARTYKUŁY