Porażone trzeba wyciąć

16

Sadom brzoskwiń zagraża kędzierzawość liści brzoskwini – ostrzega lubiński oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Komunikat o zagrożeniu upraw roślin obowiązuje na terenie powiatów lubińskiego i polkowickiego. Zaatakowane drzewa gorzej owocują i mają słabszą mrozoodporność.

Porażeniu ulegają liście już w najwcześniejszych stadiach rozwoju, sporadycznie pędy, kwiaty (porażone zamierają i opadają) i owoce (na nich z kolei pojawiają się drobne rany i przebarwienia skórki).

Liście grubieją, ulegają pofałdowaniu i deformacji, przebarwiają się na żółto, a następnie na czerwono-karminowy. Na ich powierzchni pojawia się delikatny, szaro-biały nalot grzyba. Zniekształcenia mogą objąć cała blaszkę liściową. Pod koniec czerwca większość liści opada.

Czynnikami zwiększającymi porażenie są: częste opady deszczu w okresie wczesnowiosennym i wysoka temperatura. Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się: w okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem wegetacji i gdy temperatura powietrza przekroczy 6 stopni Celsjusza.

Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie cieczą grzybobójczą całych drzew – wierzchołków pędów i spękań kory na pniu. Profilaktycznie należy wycinać porażone pędy.

W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających zabiegu chemicznego nie stosować: na rośliny uprawne w czasie kwitnienia, kiedy na uprawie chronionej występują kwitnące chwasty, w miejscach gdzie pszczoły mają pożytek, a także na roślinach, których kwitnienie może rozpocząć się przed upływem okresu prewencji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY