Ponad 5 milionów Polaków ma już profil zaufany

78

Profil zaufany założyło już ponad 5 milionów Polaków – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. 

Fot. Pixabay

5 008 830 – dokładnie tylu Polaków korzysta z profilu zaufanego (PZ), czyli klucza do e-usług. Niecałe cztery lata temu miało go około 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy wykorzystujący PZ służbowo.

– Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Najlepszym dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest właśnie popularność profilu zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko w ubiegłym roku założyło go dokładnie 2 114 370 osób. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Od początku tego roku przybyło niemal 360 tysięcy nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany przyda się wszystkim, niezależnie o tego ile mamy lat. Dzięki niemu bez konieczności wizyty w urzędzie możemy m.in.:

– Najbliższa okazja do wykorzystania profilu zaufanego nadarzy się już w sobotę – 15 lutego. To wtedy w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, nasze zeznania podatkowe za 2019 r. Profil zaufany to najszybszy sposób na zalogowanie się do systemu i sprawdzenie swojego rozliczenia – zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Stale pracujemy nad nowymi usługami, w związku z tym stale będzie przybywać sytuacji, w których będziemy mogli korzystać z profilu zaufanego. Naprawdę warto go mieć – dodaje.

Założenie profilu zaufanego jest bardzo proste i – co ważne – nic nie kosztuje. Do wyboru są dwie możliwości:

1. Można skorzystać z bankowości elektronicznej.

Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo, możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie kilka minut:

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

2. Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 2: po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Źródło Ministerstwo Cyfryzacji