Ponad 20 tys. paszportów w trzy lata

554

Właśnie mijają trzy lata, odkąd w Lubinie można wyrobić paszport. Przez ten czas z tej możliwości skorzystało ponad 20 tysięcy osób!

Lubiński terenowy punkt paszportowy, który mieści się Starostwie Powiatowym, pierwszych interesantów przyjął 19 października 2020 r., a pierwszy paszport wydał 30 października. W sumie od tamtej pory do 18 października tego roku złożono tutaj 24.121 wniosków o ten dokument. Wydano ich natomiast 22.891.

Zainteresowanie mieszkańców od samego początku było spore. Z lubińskiego punktu korzystają nie tylko lubinianie, ale i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zgodnie z prawem może tu wyrobić paszport każdy Polak.

Największy ruch w lubińskim punkcie odnotowano w 2021 roku. Wtedy to złożono 9.548 wniosków o paszport, a wydano ich 8.856. W ubiegłym roku, 2022, było 7.640 wniosków i 7.219 wydanych dokumentów. W tym roku na razie przez tutejsze biuro przeszło ponad 6.600 paszportów.

Przez te trzy lata działalności lubińskiego terenowego punktu paszportowego wiele zmieniło się w sposobie przyjmowania wniosków, m.in. nie obowiązują już wnioski papierowe, obecnie wniosek rejestrowany jest elektronicznie przez urzędnika. Od niedawna, bo od sierpnia tego roku opłaty za paszport można dokonać kartą, na miejscu w biurze paszportowym.

Punkt niezmiennie znajduje się w pokoju nr 216 w Starostwie Powiatowym w Lubinie. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

Osoby, które chcą wyrobić paszport, wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdą na stronie internetowej: powiat-lubin.pl.