Aby wyrobić paszport, nie trzeba już jechać do Legnicy, Głogowa czy Wrocławia. Od dziś w Lubinie funkcjonuje terenowe biuro paszportowe. – Zainteresowanie jest. Ludzie dzwonią od sierpnia – przyznaje Bogumiła Szwiec, koordynatorka nadzorująca pracę lubińskiego biura paszportowego.
Pierwszy wiosek o paszport złożono dzisiejszego ranka. Zainteresowani wyrobieniem tego dokumentu w lubińskim biurze muszą jednak pamiętać, że ze względu na pandemię koronawirusa, trzeba się wcześniej umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 885 290 658.
Biuro paszportowe, które mieści się w pokoju 216 na drugim piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie, jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.
– Zainteresowanie jest. Ludzie dzwonią od sierpnia. Natomiast w tej chwili, ze względu na pandemię, to zainteresowanie jest trochę mniejsze, bo ograniczone są wyjazdy na zewnątrz. Myślę, że przed świętami Bożego Narodzenia to zainteresowanie będzie większe. Jeszcze dochodzi do tego brexit, czyli od 1 stycznia paszporty dla Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii będą niezbędne – mówi Bogumiła Szwiec. – Dziś testujemy sprzęt. Osoby, które zadzwoniły w ubiegłym tygodniu, umówiliśmy na wtorek – dodaje.
Lubiński samorząd powiatowy o utworzenie terenowego oddziału biura paszportowego starał się od dawna. Starosta lubiński Adam Myrda przyznaje, że chciano w ten sposób ułatwić życie mieszkańcom. Śladem lubińskiego idą już kolejne powiaty.
– Kontaktowało się z nami już Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Udzieliliśmy pewnych wskazówek. Myślę, że jest taka potrzeba, by część agend wyprowadzić poza urzędy wojewódzkie, wyprowadzić w teren, żeby mieszkańcom ułatwić załatwianie wszelkich spraw – mówi starosta Myrda.
Niektórzy lubinianie zapewne pamiętają czasy, gdy w Lubinie można było wyrobić paszport.
– To już ze dwadzieścia lat przerwy – wylicza Beata Mindur, zastępca kierownika oddziału paszportowego, kierownik delegatury w Legnicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. – Były takie punkty w Lubinie, Głogowie, Jaworze, Złotoryi. Natomiast zostały zlikwidowanie ze względu na unowocześnienie procedur. Życie pokazało, że jednak zbyt duże odległości są utrudnieniem dla mieszkańców – mówi.
W lubińskim biurze paszportowym interesantów będzie obsługiwać trzech pracowników. Starostwo pokrywa większość kosztów utrzymania biura.