Trwa nabór do grupy psychoedukacyjnej dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Dzięki udziale w niej można zmienić swoją sytuację.
Spotkania będą się odbywać w każdy poniedziałek, w godzinach popołudniowych, od października, po zebraniu się odpowiedniej liczby uczestników.
Głównym założeniem i celem grupy tworzonej przez lubiński MOPS jest powstrzymanie przemocy w rodzinie, poprzez:
– zdobycie wiedzy o tym, czym jest przemoc domowa,
– uzyskanie informacji, co zrobić w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ze strony sprawcy przemocy, jak chronić siebie i dzieci,
– rozpoznanie mechanizmów blokujących zatrzymanie przemocy w rodzinie,
– zmianę stereotypowego myślenia na temat przemocy,
– poznanie własnych praw i uczenie się egzekwowania ich,
– wyjście z roli ofiary,
– pracę nad budowaniem poczucia własnej wartości,
– uczenie się nowych konstruktywnych zachowań.
Spotkania podzielone są na dwie części. Pierwsza poświęcona jest bieżącym problemom uczestników. Osoby chętne opowiadają o swojej aktualnej sytuacji. Dzięki temu, poza wsparciem emocjonalnym, mogą otrzymać konkretne pomysły na poradzenie sobie z problemami, uzyskać użyteczne informacje od osób, które często przeszły już pewne etapy radzenia sobie w sytuacji przemocy w rodzinie.
Druga część ma charakter edukacyjny i pozwala na odkrycie i przyswojenie wielu nowych informacji i umiejętności, takich jak np. radzenie sobie z poczuciem winy, wstydem, lękiem, itp. Uczestnicy zajęć, często kontaktują się ze sobą i spotykają również poza grupą, w czasie prywatnym, udzielając sobie wzajemnie pomocy i wsparcia.
potkania grupy i spotkania indywidualne są bezpłatne.
Kontakt z terapeutą: tel. 76 847 63 55, 723 207 707, e-mail: profilaktyka@mops.lubin.pl.
Źródło Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie