Pomagać to fajna rzecz

364

Za dobre serce, chęć niesienia pomocy innym i poświęcony czas podziękowano dziś wolontariuszom z powiatu lubińskiego. – Pomagać komuś to jest bardzo fajna rzecz – przyznaje Paulina Mazurkiewicz, uczennica Salezjańskiego Liceum w Lubinie, która w imieniu szkoły z okazji Dnia Wolontariusza odebrała w Starostwie Powiatowym statuetkę przygotowaną specjalnie na tę okazję.

img_3754

– Dzisiaj – tak akurat wyszło, że w mikołajki – chcieliśmy podziękować wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas i energię, żeby pomagać innym. Ponieważ nasza sala nie pomieści wszystkich wolontariuszy z powiatu, zaprosiliśmy reprezentantów, by to podziękowanie od starosty lubińskiego zanieśli dalej do szkół i środowisk, które pracują na rzecz innych ludzi – mówi Paweł Kleszcz, sekretarz powiatu lubińskiego.

Na spotkanie zaproszono 32 młodzieżowe organizacje wolontariackie. Odpowiedziały 22 z nich, jednak nie wszystkim udało się dziś dotrzeć do starostwa. Ci, którzy się pojawili – w większości ze szkolnych kół wolontariatu – otrzymali statuetkę przygotowaną specjalnie na tę okazję. Znalazło się na niej nowe logo lubińskiego wolontariatu stworzone przez Natalię Wiśniewską, uczennicę szkoły podstawowej z Zespołu Szkół Integracyjnych. Jej praca została wybrana spośród wielu innych, które zgłoszono na konkurs.

– Narysowałam serce, które za oczy ma dwa słońca, nos z kwiatka i tęczę odwróconą do góry nogami jako uśmiech – opisuje swoją pracę Natalia, której towarzyszy dumny z wnuczki dziadek Andrzej. Dziewczynka narysowała ją podczas lekcji w szkole. Stworzone przez nią logo będzie teraz towarzyszyć wszystkim tutejszym akcjom wolontariackim.

– Mamy zamiar wspierać wolontariat dużo bardziej niż do tej pory – wyjaśnia sekretarz powiatu lubińskiego, dodając, że od połowy grudnia na stronie starostwa uruchomiona zostanie zakładka „Wolontariat”. – Mamy zamiar zająć się czymś na kształt koordynowania. Umieścić na stronie przydatne informacje, zarówno dla tych, którzy już są wolontariuszami, jak i tych, którzy chcieliby się przyłączyć do nich i pomagać innym. Chcielibyśmy też w przyszłości połączyć osoby chcące pomagać, z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – dodaje.

Pierwsza z prawej Elżbieta Michalak, opiekun wolontariatu w Liceum Salezjańskim i SP nr 8. W środku Paulina Mazurkiewicz, uczennica i wolontariuszka
Pierwsza z prawej Elżbieta Michalak, opiekun wolontariatu w Liceum Salezjańskim i SP nr 8. W środku Paulina Mazurkiewicz, uczennica i wolontariuszka

– Cieszymy się, że ktoś nas docenia, zauważa naszą działalność, mimo że jest to bezinteresowna praca – cieszy się z otrzymanych podziękowań Elżbieta Michalak, opiekun wolontariatu w Liceum Salezjańskim w Lubinie oraz w Szkole Podstawowej nr 8 w Lubinie, a także przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. – Młodzież i dzieci chętnie działają i pomagają. W tej chwili mam w wolontariacie 50 osób, zarówno w liceum, jak i w szkole podstawowej. Ale w naszych akcjach biorą też udział inni uczniowie – dodaje. – Pomagamy w bardzo różny sposób. Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych, organizujemy dla nich różne imprezy, na przykład turnieje kręglarskie. Niepełnosprawne dzieci są zachwycone naszymi imprezami. Ponieważ one uwielbiają jeść słodycze, pieczemy ciasta, uwielbiają się bawić, więc tańczymy – uśmiecha się Elżbieta Michalak, której wolontariusze pracują również dla hospicjów, organizują i przeprowadzają akcje charytatywne, a ostatnio wspierali WTZ Przytulisko i Fundację im. Brata Alberta prowadząc zbiórkę żywności w lubińskich marketach.

Z okazji Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, starosta lubiński Adam Myrda wyróżnił także Zbigniewa Warczewskiego, Wierę Zgobik i Wolontariat Dzieci z Naroczyc, Marię Romanik oraz lubińskie hospicjum. Do wszystkich wysłał wczoraj podziękowania.

– Jestem wzruszony pamięcią o mnie, bo to dla mnie dziś największy pieniądz. Cieszę się, że moja dwudziestoletnia praca jest dziś zauważalna i tak wspaniale doceniona – dziękuje za uznanie Zbigniew Warczewski, prezes Stowarzyszenia Palium i twórca lubińskiego hospicjum.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY