Podbili serca ścinawian

24

Prawdziwą gwiazdą wieczoru III Ścinawskiej Gali Kresowej był zespół „Prialica” z Grodna. Występ tych młodych tancerzy podbił serca publiczności zgromadzonej w sali widowiskowej Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.

Ścinawianie uczcili pamięć o polskiej kulturze Kresów Wschodnich. W CTiK w Ścinawie rozbrzmiała muzyka w wykonaniu artystów z Ukrainy, Białorusi i Polski w ramach XII Legnickich Dni Kresowych.

Galę otworzył burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer, prezes Stowarzyszenia Krajobrazy w Legnicy Tadeusz Samborski oraz dyrektor CTiK w Ścinawie Agnieszka Dymek. Program artystyczny rozpoczął się od pokazu multimedialnego, przygotowanego przez Tomasza kozłowskiego.

– Ale nasza Polska ma ten zły przymiot do siebie, że swych rzeczy, które u nas się naydują, choć lepsze pod czas a niżeli w innych krają są nie ważymy siebie – to słowa doktora Erazma Syxta Lwowczyka, lekarza żyjącego w XVII we Lwowie, które były myślą przewodnią prezentacji – wyznaje Przemysław Kulak, instruktor ds. promocji i organizacji imprez CTiK w Ścinawie.

Na scenie pojawili się Barbara Drożdzyńska z Kobrynia na Białorusi, Duet Vita-M w składzie Swietłana Zabłocka z Grodna, Martina Towarnicka z Mińska, Leonid Volodko z Grodna oraz Luba Skryba z Żuchwy.

Na scenie zaprezentowało się też znane już ścinawskiej publiczności trio akordeonistów „Victoria” z Brześcia. Do zespołu należą Aleksander Krutikov, Igor Yvaniuk, Alexiej Zacharuk, a od tego roku także Swietłana Sobczuk z Brześcia.

Występ młodzieżowego zespołu „Prialica” spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem. – To zespół z długą historią. Korzysta z ludowej tradycji białoruskiej choreografii. Pokazuje układy taneczne z Grodzieńszczyzny. Kierująca zespołem Nina Zalewska otrzymała odznakę „Zasłużona dla Kultury Białoruskiej” – informują organizatorzy gali.

Medalem Dziedzictwa Kresów Wschodnich uhonorowano Szkołę Podstawową w Tymowej. Odznaczenie przekazał Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy w Legnicy.

Występy artystów zza wschodniej granicy podbiły serca ścinawian, gdyż ich przodkowie wywodzą się z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY