PeBeKa drąży sól

31

Budowa szybu SW-4 zbliża się do jednego z najtrudniejszych etapów – drążenia wyrobiska szybowego w pokładzie soli o grubości niemal 160 metrów. Czegoś takiego nie dokonano jeszcze nigdzie na świecie!

Sól kamienna w obszarze budowy szybu SW-4 znajduje się na głębokości 1026-1182 metrów. Wcześniej lubińskie Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa spotykało się już z zagadnieniem głębienia w soli. Temat pojawił się przy budowie szybów R-XI, SG-1 i SG-2.

W kopalni Rudna odcinek soli miał kilkanaście metrów i zajmował tylko część szybu, resztę wypełniał anhydryt. W przypadku szybów kopalni Polkowice-Sieroszowice pokłady soli były grubsze, miały kilkadziesiąt metrów. W SG-1 zastosowano chodnik opaskowy do odprężenia wyrobiska solnego, w SG-2 poprzestano na obudowie tubingowej.

– Natomiast z taką grubością pokładu soli, jak w SW-4 mamy pierwszy raz do czynienia – mówi Aleksander Hodyl, kierownik działu robót górniczych KRG Szyby – To duże wyzwanie inżynieryjne. Przede wszystkim musimy poradzić sobie ze zjawiskiem reologii, czyli zaciskania soli. Planujemy zastosować obudowę powłokowo-łukową z profili V 25.

Do głębienia pokładu soli użyty zostanie kombajn szybowy. Ten sam, który pracuje w zamrożonym górotworze na początku procesu budowy szybu. W SW-4 maszyna, autorstwa inżynierów z PeBeKi, pracowała od poziomu gruntu (zrębu szybu) do głębokości 408 metrów. Poniżej tego poziomu występowała już lita skała, do której urabiania wykorzystuje się technikę strzałową.

Z powodu soli kombajn szybowy jeszcze raz wróci do pracy w szybie SW-4. Tym razem zjedzie na poziom poniżej kilometra. Na takiej głębokości w szybie jeszcze do tej pory nie urabiał. Do pracy w soli zostanie wyposażony między innymi w nową głowicę, która już czeka na zamontowanie. W głąb szybu kombajn zjedzie w częściach (z uwagi na jego budowę i gabaryty), a jego montaż potrwa około tygodnia.

Obecnie prace przy SW-4 odbywają się na głębokości 1015 metrów. Granicę jednego kilometra załoga KRG Szyby przekroczyła w połowie lipca br. Teraz, w ramach etapu VI prac przy głębieniu, budowane są tzw. lunety wentylacyjne. W przyszłości będą one wlotami wyrobisk poziomych, przy pomocy których szyb połączy się z całą kopalnianą infrastrukturą na poziomie 1015 metrów.

Głębienie szybu w pokładzie soli kamiennej rozpocznie się w listopadzie i potrwa ponad pół roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY