Pamiętają o grobach przodków

20

76 zniczy zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Tymowej. Zbiórka zniczy, do której przyłączyła się tymowska szkoła, to już kolejna edycja wielkiej społecznej akcji pt. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Akcja objęta jest patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Telewizji Wrocławskiej.

Zbiórka trwała od 15 do 28 października. W tym czasie dzieci przynosiły do szkoły znicze, kupowane przez rodziców, bądź za „kieszonkowe”. Opiekunem była Magdalena Bednarek, nauczyciel szkoły. 29 października znicze zostały przekazane do legnickiego Oddziału Wydziału Pedagogicznego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

– W imieniu Kuratorium Oświaty we Wrocławiu serdeczne dziękuję wszystkim ofiarodawcom zniczy. Dzięki państwu w różnych miejscach Ukrainy zapłoną ognie pamięci na grobach naszych pradziadów i bohaterów narodowych – informuje pracownik kuratorium oświaty w Legnicy.

Znicze z Tymowej zapłoną na największych narodowych nekropoliach: Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie oraz na wszystkich polskich cmentarzach na Ukrainie.

Ukraina nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, czy na Rossie w Wilnie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński i Kazimierz Bartel.

W tym roku do akcji zbierania zniczy przyłączyło się 150 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska. – Zwracamy się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkól, aby włączyli się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Liczymy, że oprócz symbolicznej złotówki wielu młodych ludzi dołączy do grupy wolontariuszy i w tym roku część wakacji spędzi za naszą wschodnią granicą, pracując na cmentarzach – informuje Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarka TVP Wrocław.

Telewizja Wrocław od 10 lat zajmuje się kresowymi nekropoliami. Dzięki działaniom stacji, prowadzonym na kresach wschodnich, udało się m.in. zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do likwidacji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY