Orkiestra uratowała życie wielu lubinian

1967

Sprzęt za kilkaset tysięcy złotych otrzymał lubiński szpital od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Są m.in. inkubatory, lampy dla noworodków oraz inny sprzęt do ratowania życia małych pacjentów. Bez niego byłoby znacznie trudniej – dodają lekarze.

Szpital Regionalne Centrum Zdrowia przy ul. Bema od orkiestry Jurka Owsiaka otrzymał wiele sprzętu. Na oddział neonatologiczny trafiły nowoczesne inkubatory. Mimo że minęło już kilka lat od ich przekazania, nadal są niezawodne.

 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała nam m.in. inkubator transportowy. To urządzenie, które pozwala na transportowanie małych pacjentów pomiędzy oddziałami zaraz po urodzeniu. Dzięki temu maluchy mają warunki przybliżone do łona matki. U noworodków czy dzieci przedwcześnie urodzonych inkubator ułatwia podawanie tlenu i sam ich powrót do zdrowia. Przy inkubatorze znajduje się aparatura, która wspomaga oddech – mówi Daria Pietras, kierownik oddziału noworodków szpitala RCZ w Lubinie.

Poza tym szpital otrzymał sprzęt do resuscytacji noworodków, czyli bezpośredniego ratowania życia najmłodszych lubinian. WOŚP przekazał także wiele mniejszych narzędzi. To pulsoksymetry, lampy do fototerapii, oraz tzw. aparat KTG, czyli urządzenie do mierzenia tętna dziecka jeszcze przed porodem w brzuchu matki.

 Ten sprzęt jest nam bardzo potrzebny. Muszę powiedzieć, że dzięki działalności fundacji od wielu lat udaje man się sprawnie ratować życie i zdrowie małych pacjentów. Zwłaszcza, że jest to bardzo nowoczesna aparatura i dzięki niej możemy stosować metody leczenia na wysokim poziomie – dodaje kierownik oddziału noworodków.

Do placówki przy Bema przekazano urządzenia za blisko 400 tys. zł.

 Ten sprzęt pomaga przede wszystkim wcześniakom i nawet najmniejszym noworodkom, a pamiętam, że gdy zaczynałam swoją pracę, to te najmniejsze dzieci były wręcz bezbronne, a nam brakowało fachowego wyposażenia. Najmłodsi mają teraz dużo większe szanse na przeżycie i potem na normalne życie. Poza tym orkiestra wspomaga mniejsze szpitale jak nasz, a nie zawsze na czas porodu uda się dotrzeć do specjalistycznego szpitala – ocenia Pietras.

W tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia. Pieniądze będą zbierane na oddziały chirurgii, kardiologii i neurochirurgii dziecięcej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY