Optycy z tej szkoły łatwo znajdą pracę

2372

To zawód trudny, ale bardzo przyszłościowy – powszechne telefony, tablety, laptopy: wszystko to powoduje, że coraz więcej osób ma wadę wzroku. W jej skorygowaniu pomagają dobrze dobrane okulary. Jak je zrobić uczy się młodzież Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie. Dziś placówka podpisana umowę z firmą, która wspiera ją od lat, a także zapewnia pracę jej uczniom.

Firma Fielmann już od wielu lat wspiera Dolnośląski Zespół Szkół oraz jego uczniów, którzy kształcą się w kierunku technik optyk.

– Dzisiejsze podpisanie umowy to zwieńczenie naszej wieloletniej współpracy z firmą Fielmann. Firma wspiera naszych uczniów w kształceniu, w doposażeniu naszej pracowni optycznej, organizuje dla naszych uczniów praktyki oraz płatne staże, a dla nauczycieli przedmiotów zawodowych organizuje szkolenia. Dostajemy dużo sprzętu, na którym młodzież może ćwiczyć i przygotować się do egzaminu zawodowego – mówi Ewa Zarzycka, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie.

Co bardzo istotne, firma zapewnia też uczniom miejsca pracy z swoich salonach.

– Nie zamykamy się wyłącznie na organizowanie praktyk zawodowych bądź stażu dla uczniów tej szkoły, ale idziemy o krok dalej. Spośród tych osób, które są u nas na praktykach wybieramy te, w których widzimy naszych przyszłych pracowników. Na ten moment już kilkanaście osób z tej szkoły pracuje w naszych salonach, np. w Legnicy, Zielonej Górze, a nawet w Rzeszowie – tłumaczy Paweł Ikoniak, dyrektor regionalny Polska Środkowa w firmie Fielmann. – Zawód optyka jest promowany na naszym polskim rynku już od kilkudziesięciu lat, natomiast ciągle jest na niego ogromne zapotrzebowanie, nam wciąż brakuje wykwalifikowanego personelu, w związku z czym takie umowy ze szkołami, jak ta w Lubinie, daje nam możliwość wyszkolenia i ukierunkowania młodych ludzi, a później zatrudniania ich w naszych salonach – dodaje.

Obecnie w Dolnośląskim Zespole Szkół na profilu technik optyk uczy się około 40 osób, w tym 11 w klasie pierwszej. Właśnie ruszyła rekrutacja do kolejnej klasy pierwszej, szkoła może przyjąć 30 uczniów.

– Nasi uczniowie oprócz przedmiotów ogólnych, mają też przedmioty zawodowe, które przygotowują je do egzaminu na koniec technikum. Blok przedmiotów zawodowych zaczynamy już w drugiej klasie. Są to przedmioty związane z budową oka, zarówno jego fizjologię, jak i anatomię; uczniowie poznają budowę maszyn, rysunek techniczny, a w pracowni mają zajęcia związane z przygotowaniem zawodu. Stricte dążymy do tego, żeby młodzież była przygotowane do wykonywania okularów – wyjaśnia dyrektor Zarzycka.

Dodajmy, że zawód optyka można podzielić na optyka czeladnika, czyli osoby, które manualnie wykonują okulary, oraz optyka refrakcjonisty, który dobiera te okulary. Ten zawód daje duży wachlarz możliwości w salonach optycznych.

Organem prowadzącym dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY