Nowy rok a praca

16

Nowy rok to okazja do nowych wyzwań i postanowień. Niestety, dla wielu osób to również moment, w którym muszą się zmierzyć z poszukiwaniem nowej pracy, gdyż w wielu przypadkach umowy o pracę zawierane są do 31 grudnia, po czym wygasają z upływem czasu na jaki były zawarte. Jeszcze inni problemem tym są dotknięci już od dłuższego czasu. Dlatego wszystkim osobom dotkniętym lub zagrożonym problemem bezrobocia dedykujemy kilka słów doradczych – życząc jednocześnie owocnych poszukiwań.

Rynek pracy rozumiany jest jako miejsce, w którym przedmiotem wymiany między kupującym, czyli pracodawcą, a sprzedającym – pracownikiem jest praca. Pracownik oferuje swoje umiejętności i wiedzę, które stanowią podaż na rynku pracy, a pracodawca zgłasza zapotrzebowanie, czyli określony na nie popyt.

Według Instytutu Spraw Publicznych człowiek, który rozpoczynał pracę w latach 90-ych będzie musiał do końca swojej kariery zawodowej zmienić co najmniej 7 razy swoją specjalność, a nawet zawód, by utrzymać się na rynku pracy. Na jedne zawody popyt na rynku pracy zmniejsza się, a na inne jest coraz większy. Trzeba tylko orientować się, które zawody należą do tej drugiej grupy. Statystycy prześcigają się w typowaniu zawodów przyszłości, w których w najbliższym czasie zaobserwujemy wzrost zatrudnienia.

Jeśli chcesz znaleźć swoją niszę rynkową, dokształcać się czy przekwalifikować, tego typu informacje pomogą Ci podjąć trafną decyzję. Warto też śledzić codzienną prasę krajową i lokalną, zwłaszcza oferty pracy, wtedy bowiem będziesz na bieżąco znać wymagania rynku i pracodawców.

Niestety, nie można z góry dokładnie przewidzieć, w jakie umiejętności należy wyposażyć człowieka, aby stworzyć mu szansę kariery zawodowej. Na podstawie obserwacji zmieniającego się rynku i wymagań stawianych kandydatom przez pracodawców możemy wymienić pewne grupy kwalifikacji i umiejętności, które pozwalają ubiegać się o dobrą pracę:
– znajomość języków obcych,
– doświadczenie zawodowe (umiejętności praktyczne),
– dyplom wyższej uczelni,
– swobodne posługiwanie się komputerem i Internetem,
– umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi i współpracy w zespole
– prawo jazdy.

To, na co najbardziej zwracają uwagę pracodawcy, szczególnie u młodych ludzi, to umiejętność pracy w zespole, inicjatywa i umiejętność realizowania postawionych sobie celów, kreatywność oraz umiejętność znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań problemów.

Dla pracodawców istotna jest też często gotowość kandydata do podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania, w filii przedsiębiorstwa znajdującej się gdzieś w Polsce, chęć do odbywania wyjazdów służbowych czy praca poza granicami miasta lub kraju. Niestety, cały czas obserwuje się niechęć ludzi do pracy poza granicami miast (nawet jeśli jest to tylko kilka km). Zdarza się, że pracodawca deklaruje zwrot kosztów przejazdu, a mimo to zainteresowanie takimi ofertami jest niskie.

Przyjmując od pracodawców oferty pracy można zauważyć pewne schematy:
• Wymagania wobec potencjalnych kandydatów – w zależności od wykształcenia:
W zależności od rodzaju stanowiska i jego wymagań kwalifikacyjnych przedsiębiorca wymaga odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, stanowiska robotnicze i pomocnicze, m.in. wykształcenie zawodowe, średni szczebel kadry m.in. wykształcenie techniczne, policealne, specjaliści i kadra menedżerska – m.in. wykształcenie wyższe kierunkowe.
• Wiek a szanse zatrudnienia:
Przedsiębiorca nie powinien dyskryminować kandydatów ze względu na wiek, i w składanych ofertach pracy urząd nie dopuszcza zapisów określających wiek kandydata. Jednak przedsiębiorca woli zatrudniać młodych ludzi, gdyż panuje przeświadczenie, że łatwiej się oni uczą, rzadziej chorują, mają więcej energii, łatwiej obsługują komputer. Stereotyp ten powoli ulega zmianie. Dla znacznej grupy przedsiębiorców osoby starsze są dla młodego pokolenia źródłem wiedzy i doświadczenia w wielu dziedzinach.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY