To bardzo dobra wiadomość dla mieszkanek naszego miasta. W lubińskim szpitalu przy ulicy Bema właśnie otwarto nowy blok porodowy. Dzięki temu ciężarne będą mogły rodzić w bardziej komfortowych warunkach.
Nowy trakt porodowy powstał w zmodernizowanej części szpitala. Jak podaje w komunikacie spółka EMC Szpitale, właściciel Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, po remoncie lubińskie pacjentki otrzymały do dyspozycji europejski standard, nowoczesny sprzęt medyczny, wyspecjalizowany personel, przyjazną atmosferę oraz komfortowe warunki.
Blok o powierzchni 540 m2, który może przyjąć jednocześnie sześć pacjentek, dysponuje salą przygotowania do porodu, pokojem badań oraz trzema salami porodowymi (każda z łazienką). Przygotowano także w pełni wyposażoną salę cięć cesarskich oraz salę obserwacyjną po porodach zakończonych cesarskim cięciem. W ramach wykonanych w bloku prac remontowo-budowlanych zmodernizowane zostały instalacje centralnego układu klimatyzacyjno-wentylacyjnego, elektryczna oraz wodociągowa. Zainstalowano również system monitorowania. Modernizacja objęła również doposażenie w nową aparaturę medyczną.
– Do dyspozycji pacjentek jest nowoczesny sprzęt oraz zespół lekarzy położników i wykwalifikowanych położnych. Zapewniamy poród naturalny, pomimo trwającej pandemii – z zachowaniem rygorów sanitarnych – odbywają się porody rodzinne. Warto wspomnieć, że blok porodowy jest przygotowany do prowadzenia porodów w znieczuleniu. Rodzice mogą również skorzystać ze szkoły rodzenia, która działa od egidą naszej placówki. Zajęcia prowadzi tam położna oddziałowa naszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – informuje Małgorzata Bacia, dyrektor szpitala i prezes spółki Regionalne Centrum Zdrowia.
Na tę inwestycję szpital pozyskał wsparcie finansowe m.in. od powiatu lubińskiego, Fundacji KGHM oraz gminy Polkowice. Łącznie 600 tys. zł. W naszym mieście rodzą bowiem nie tylko lubinianki, ale też kobiety z Polkowic, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, a nawet Wrocławia.
Przypomnijmy, że porody są finansowane przez NFZ. Na bloku obowiązują wprowadzone w dniu 1 stycznia 2019 r. przez ministra zdrowia nowe standardy opieki okołoporodowej. Jednym z kluczowych jej elementów jest kompleksowa opieka nad mamą i dzieckiem od chwili poczęcia do czterech tygodni po porodzie. Rodząca ma m.in. prawo do pomocy psychologicznej, opieki fizjoterapeuty i porady laktacyjnej. W standardzie znajduje się również wykaz badań, konsultacji i plan porodu, który powinien zostać przedstawiony ciężarnej po wyborze placówki, w której planuje rodzić.
Fot. EMC Lubin