Nowości w składkach

12

Od marca 2015 r. zmieniły się zasady dotyczące opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgodnie z aktualnie uzyskanym przez ZUS stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, płatnicy składek będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika, zobowiązani są opłacać składki na Fundusz Pracy za osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych. Składki za wskazane osoby powinny być opłacane począwszy od składek za marzec 2015 r.

Warunkiem jest, aby zleceniobiorca:

– podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,

– uzyskał przychody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszące w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,

– nie ukończył wieku 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy w dalszym ciągu nie dotyczy osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej (o której mowa w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3).

Począwszy od rozliczenia składek za marzec 2015 r. należy stosować również zasadę dotyczącą zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP (o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy) dotyczy kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w okresie przysługującego zwolnienia. Rozliczenie tych składek za okres od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 r., dokonane z zastosowaniem przedstawionej zasady, nie będzie kwestionowane.


POWIĄZANE ARTYKUŁY