Nowe zasady w usługach opiekuńczych

82

Kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z usług opiekuńczych wzrosło, ale koszt usługi dla osób trochę zamożniejszych – też. Takie zmiany zatwierdzili na ostatniej sesji gminni radni. Opiekunowie osób starszych martwią się, że seniorów nie będzie stać na opiekę.

Fot. Pixabay

– Po wejściu w życie nowej uchwały, starszych osób może nie być stać na usługi opiekuńcze – alarmują opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych z gminy Lubin.

Zmiany w uchwale tłumaczy dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach, która uspokaja podopiecznych:

– W naszej gminie jest niewiele osób o bardzo niskich dochodach, dlatego zdecydowaliśmy się podnieść kryterium dochodowe, żeby więcej osób mogło z takiej pomocy skorzystać bezpłatnie. Pozostali zapłacą według nowych stawek, ale to wciąż są niewielkie kwoty. Ponadto punkt piąty tej uchwały mówi, że w uzasadnionych przypadkach można obniżyć koszty i będziemy z tej możliwości korzystać – mówi Bronisława Dul, dyrektor GOPS. – Mamy obowiązek zapewnić pomoc potrzbującym, ale też musimy zmieścić się w budżecie. Większość podopiecznych oczekuje pomocy jedynie przez godzinę czy dwie. Dla chorego to niewielka kwota, ale realne koszty, które ponosi GOPS, związane m.in. z przemieszczaniem się opiekunów między miejscowościami, są znacznie wyższe – dodaje.

Uchwała przegłosowana na ostatniej sesji rady gminy Lubin została sporządzona z myślą o tym, żeby nie trzeba było jej co roku aktualizować. Koszt usługi określony jest więc procentowo w stosunku do minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku będzie to więc 21 zł za godzinę, a za opiekę specjalistyczną 25,2 zł/h). Ale pełną stawkę zapłacą tylko ci, których dochód przekracza 450% kryterium (ok. 2850 zł).

W pozostałych przypadkach odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze jest uzależniona od posiadanego dochodu. Najbiedniejsi, czyli osoby samotne, których dochód nie przekracza 824 zł (130 proc. kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej) nie zapłacą nic. Pozostali będą musieli zapłacić, ale już według nowych nieco mniej korzystnych stawek.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Z takich usług w gminie korzysta 30-40 osób. Do niesienia im pomocy GOPS zatrudnia 14 opiekunów.

Treść uchwały TUTAJ


POWIĄZANE ARTYKUŁY