Nowe zasady odbioru odpadów

11701

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów przy niezamieszkałych nieruchomościach. Na zmianach mają skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy podpiszą indywidualne umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Jak podkreślają lubińscy radni, podjęta w tym zakresie uchwała wpisuje się w ogólnopolski trend.

Uchwała dotyczy głównie przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w nieruchomościach niezamieszkałych. Od 1 kwietnia 2021 r. nie będą one już objęte gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zobowiązani do zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych są właściciele nieruchomości w rozumieniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli podmioty, które dotychczas zobowiązane były do składania deklaracji. Zmiany nie obejmą nieruchomości mieszanych, a więc takich, na których zamieszkują mieszkańcy i równocześnie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Wszyscy zobowiązani do podpisania umowy zostali już o tym powiadomieni, otrzymali pismo, w którym wskazano obowiązki i skutki wynikające z wprowadzonych zmian. Zmianie uległa jedynie data wprowadzenia zmian. Nie będzie to 1 marca, jak początkowo zostało uchwalone, tylko 1 kwietnia.

– To jest już trend ogólnopolski. Wszystkie gminy ościenne wokół Lubina już dawno wprowadziły takie uchwały – mówi Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie. – Ten pomysł jest bardziej korzystny zarówno dla operatorów, jak i dla samych przedsiębiorców. Dla operatorów dlatego, że w końcu może to urealnić stawki, bo ustawa mocno ogranicza kwoty, jakie można za taką usługę pobierać. Poza tym ustawa ta jest bardzo nieelastyczna, bo nie potrafi zindywidualizować odbiorcy. Dziś przedsiębiorca, jeśli ma swoje specyficzne wymagania, co do odbioru odpadów, nie może indywidualnie ustalić sobie harmonogramu odbioru, tylko musi być wpisany w ten harmonogram uchwalony przez radę miejską. Stąd pomysł, żeby wyodrębnić i traktować wszystkich przedsiębiorców jako indywidualne jednostki i dostosować sposób, rodzaj i częstotliwość odbioru odpadów do indywidualnych potrzeb – wyjaśnia radny.

Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie

Jak przypomina Miejskie Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne w Lubinie, właściciele nieruchomości niezamieszkałych nadal będą zobowiązani do przestrzegania Regulaminu utrzymania czystości i porządku i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie zmieniają się też zasady selektywnego zbierania odpadów określone w Regulaminie i przepisach prawa oraz częstotliwość odbioru odpadów. W dalszym ciągu w pojemnikach na odpady przekazywanych do firmy, z którą właściciel podpisze umowę, należy zbierać odpady zmieszane, szkło, papier, tworzywa i bioodpady.

W celu pomocy właścicielom nieruchomości i udzielenia dodatkowych informacji MPWiK Sp. z o.o. w Lubinie prosi o kontakt pod nr tel. 76 746 80 76 96/98.

Więcej informacji na stronie www.odpady.lubin.pl

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Kto musi podpisać indywidualną umowę na odbiór odpadów od 1 kwietnia?

Każdy przedsiębiorca, który obecnie ma złożoną deklarację dla nieruchomości niezamieszkałej (druk w kolorze niebieskim oznaczony symbolem NZ).

  1. Czy jeżeli prowadzę sklep na parterze bloku spółdzielni mieszkaniowej też muszą podpisać umowę?

Nie, takie nieruchomości pozostają w gminnym systemie gospodarki odpadami na dotychczasowych zasadach.

  1. Prowadzę zakład fryzjerski w domku jednorodzinnym w którym mieszkam. Czy zostaję w gminnym systemie?

Tak, nadal będzie obowiązywała już złożona deklaracja.

  1. Prowadzę mały sklep i nie potrzebuję pięciu pojemników. Czy mogę podpisać umowę tylko na dwa np. odpady zmieszane i papier?

Nie. Wszystkich obowiązuje ustawa, która nakłada obowiązek pełnej segregacji w pięciu pojemnikach.

  1. Mam mało odpadów. Czy mogę podpisać umowę na odbiór odpadów raz w miesiącu?

Nie. Wszystkich obowiązuje minimalna częstotliwość odbioru odpadów wskazana w regulaminie. Dla odpadów zmieszanych i BIO jest to raz w tygodniu, dla pozostałych raz na dwa tygodnie.

  1. Prowadzę firmę na terenie Lubina. Z kim mogę podpisać umowę?

Z wybraną przez siebie firmą, która ma uprawnienia do odbioru odpadów w Lubinie. Lista takich firm dostępna jest na stronie urzędu miasta oraz na stronie odpady.lubin.pl. Ponadto, zainteresowane firmy już prowadzą akcję promocyjną i informacyjną o swoich usługach.

7. Podpisałem umowę na odbiór odpadów. Czy muszę ją komuś przekazać?

Właścicieli nieruchomości ma obowiązek okazania umowy zawartej na odbieranie odpadów. W związku z tym kopie takiej umowy należy dostarczyć do siedziby MPWiK Sp. z o.o. w Lubinie lub przesłać na adres: umowy@odpady.lubin.pl nie później niż do 14 kwietnia 2021r. W ten sam sposób należy przekazywać informacje o rozwiązaniu/wygaśnięciu takiej umowy lub zawarciu nowej. Istnieje również obowiązek przechowywania dowodów opłacania usług odbierania odpadów oraz okazywanie ich na żądanie organów gminy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY