Nowe parki w Lubinie. Pierwszy: park Zdrojowy

9825

W Lubinie powstaną nowe parki i tereny zielone. Pierwszy – park Zdrojowy – będzie poszerzeniem obecnego parku im. Jana Pawła II – to kolejna odsłona planów prezydenta Roberta Raczyńskiego na następną kadencję.

Od lewej: Marek Dłubała, Robert Raczyński, Joanna Kot

– Szeroko pojęta ekologia to temat dla nas bardzo ważny. I dotyczy nas wszystkich. Obserwując to, co się dzieje na przestrzeni ostatnich 23 lat – a mam na myśli wycinkę drzew prowadzoną przez Nadleśnictwo Lubin z różnych powodów – zdecydowaliśmy z radnymi o poszerzeniu terenów zielonych w Lubinie – mówił podczas dzisiejszej konferencji prezydent Robert Raczyński, który w kwietniowych wyborach samorządowych będzie ubiegał się o reelekcję.

Chodzi o ponad 300 hektarów w większości należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Dziś mamy około 84 ha parków, które są przez nas sprzątane, są zarejestrowane i podlegają ochronie, ale są też tereny leśne, grunty orne czy przeznaczone dotąd pod zabudowę deweloperską – mowa tu o 315 hektarach – w większości należących dotąd do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ciągu ostatnich dwóch lat rada miejska podjęła uchwały, które doprowadziły do zmiany charakteru tych gruntów na tereny leśne bądź parkowe. Tym samym miasto może bezpłatnie przejąć te grunty od KOWR-u – wyjaśnia prezydent Raczyński.

Lubin jest znany z tego, że ma nowoczesne i przyjazne parki. Prezydent wraz z radnymi proponuje poszerzenie tej oferty o coś nowego: Park Zdrojowy. Będzie on niejako przyłączony do dotychczasowego parku im. Jana Pawła II, na terenach tuż za osiedlem Ustronie IV.

– Każdy z nas lubi czasem wybrać się nad morze, by powdychać świeżego powietrza. Takim antidotum na weekendowe wyjazdy będzie powstanie tężni – właśnie w Parku Zdrojowym. Każdy z nas – po 15 minut dziennie czy po kilka godzin – w zależności od potrzeb – będzie mógł się tam inhalować i relaksować – mówi Joanna Kot, radna miejska oraz kandydatka w nadchodzących wyborach samorządowych, która jest inicjatorką tego projektu.

Miasto chce wybudować przeszło kilometrowy szlak tężni – tych ma być od 8 do 10 – by zmotywować lubinian do spacerów w tym miejscu. W końcu ruch to podstawa, a w lubińskich parkach spacerowiczów i biegaczy można spotkać już o godzinie 6.00. Na konferencji mówił o tym Marek Dłubała, działacz sportowy, organizator wielu biegów terenowych, a także kandydat na radnego w nadchodzących wyborach.

– Od wielu lat zajmuję się sportem, a przede wszystkim lekkoatletyką. 14 edycji Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego rozpoczęło się właśnie w lubińskich parkach: począwszy od Małomic, przez park Leśny, obecne zoo. Mam nadzieję, że kolejne zorganizujemy wkrótce już w nowym parku. Mamy tu idealne warunki, tych biegów czy marszobiegów odbywa się w Lubinie wiele. Ja na każdym kroku podkreślam, że Lubin to miasto sportowych mistrzów i mam nadzieję, że rozwój terenów zielonych spowoduje, że więcej osób wyjdzie w teren i będzie uczestniczyć w sportowo-rekreacyjnym życiu Lubina – podkreśla Marek Dłubała.

Dodajmy, że Lubin od dawna stawia na ekologię. Po mieście jeżdżą ekologiczne – gazowe – autobusy komunikacji miejskiej, także wszystkie słupy oświetlenia miejskiego – około 6 tys. – wymieniono na ledowe. To jeden z największych projektów zrealizowanych Polsce, jeśli chodzi o oszczędność energii, ponieważ zużycie energii spadło dzięki temu o niemal 65 procent.

Dzięki wsparciu rządowemu miasto rozpoczęło też realizację bardzo dużego projektu związanego z przebudową miejskiej kanalizacji i oczyszczalni. – Podnieśliśmy bardzo wysoko normę, jeśli chodzi o czystość tzw. wody wrzutowej. Ta woda jest czyszczona i przekazywana do Odry. My postanowiliśmy podwyższyć jakość tej wody i realizujemy inwestycję za prawie 200 mln zł. Można wręcz powiedzieć, że woda, która będzie wychodzić z naszej oczyszczalni, będzie zdatna do picia – podsumowuje prezydent Raczyński.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY