Nowa benzyna na stacjach. Sprawdź, czy możesz nią tankować swoje auto

2528

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo o oznaczeniu E10. To benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10 procent biokomponentów. Docelowo ma ona zastąpić używaną dotychczas benzynę silnikową o liczbie oktanów 95. Nie wszystkie samochody będą mogły na nią przejść.

Fot. pixabay.com

Wraz z początkiem nowego roku na polskich na stacjach paliw pojawi się nowy rodzaj benzyny. W jej składzie znajdzie się do 10 proc. biokomponentów, a nie do 5 proc., jak do tej pory. Dlatego na dystrybutorach, pylonach i pistoletach do tankowania dotychczasowy symbol „E5” zastąpi „E10”.

– Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów. Zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej – czytamy na stronie ministerstwa klimatu i środowiska.

Polska będzie 19. krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Nie wszystkie jednak pojazdy są przystosowane do tankowania nowego rodzaju paliwa. Z wyliczeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że niedostosowanych jest ok. 8,65 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych z silnikiem benzynowym. Resort jednak ocenia, że rzeczywista skala problemu będzie znacznie niższa.

Jak zatem ustalić, czy nasz samochód może zatankować E10? Najłatwiej zrobić to w specjalnej wyszukiwarce resortu klimatu (www.e10.klimat.gov.pl). Można to również sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu lub we wskazaniach producenta, ewentualnie skontaktować się z dilerem lub autoryzowaną stacją kontroli pojazdów i zapytać ich o możliwość tankowania pojazdu E10.

– W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa – czytamy na stronie resortu klimatu.

Warto zaznaczyć, że jeśli nasz samochód nie może być tankowany E10, to nie oznacza to, że staje się on bezużyteczny. Wciąż będzie można tankować go droższą Pb98, zawierającą 5 proc. biokomponentów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY