Niewidomi też mogą być aktywni

183

Członkowie koła Polskiego Związku Niewidomych z Lubina, wraz z przewodnikami zwiedzali najpiękniejsze zabytki Zamościa, Kazimierza, Sandomierza i okolic, w ramach projektu ,,Aktywność niewidomych i słabowidzących turystów”.

Po raz kolejny członkowie koła PZN wyjechali poza teren miejsca zamieszkania. Celem pięciodniowej wycieczki było poruszanie się w obcym terenie, a zarazem sprawdzian z orientacji przestrzennej, umiejętność odnalezienia się w innym otoczeniu oraz czy napotykane przeszkody sprawiają większe problemy w poruszaniu.

Pierwszy dzień wędrówki zaczął się od Kazimierza położonego nad Wisłą, w którym znajdują się zabytkowe kamieniczki, baszta obronna, Góra Trzech Krzyży.

W drugim dniu zwiedzano perłę renesansu – Zamość. To miejscowość pełna uroku, w której znajdują się trzy rynki: wielki, solny, wodny oraz piękna katedra i arsenał.

Trzeci dzień to Roztocza – region słynący z nieskażonej przyrody, wspaniałych krajobrazów i unikalnej architektury. Zwierzyniec – założony przez Jana Zamoyskiego jako renesansowa rezydencja, ogród oraz Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, nowo powstałe muzeum zegarów, cerkiew i synagoga.

Kolejny dzień wędrówki zaczął się zwiedzaniem starego miasta Lublin, bramy krakowskiej, katedry wraz z skarbcem. Potem przyszedł czas na Nałęczów – chatę Stefana Żeromskiego i Park Zdrojowy.

Na ostatni dzień uczestnicy zostawili sobie Sandomierz. Tam zwiedzili katedrę Najświętszej Maryi Panny, bramę opatowskę, punkt widokowy Ucho Igielne, rynek i ratusz.

Projekt został zrealizowany dzięki udzieleniu dotacji. Polski Związek Niewidomych wsparli: Fundacja KGHM Polska Miedź, powiat lubiński i gmina miejska Lubin.

Źródło: prezes zarządu koła PZN w Lubinie Teresa Woś


POWIĄZANE ARTYKUŁY