Nietypowe lekcje historii w plenerze

44

Na początek mistrz Witold z Głogowa opowiadał o tym, co nosili na wierzchu, ale także pod spodem ludzie żyjący we wczesnym średniowieczu. Takich bezpłatnych warsztatów jak ten dzisiejszy odbędzie się w parku Wrocławskim jeszcze kilka. Do tego w wybrane niedziele dzieci do zabawy zaproszą Mieszko i Dobrawa, a w najbliższy poniedziałek ruszą warsztaty rzemieślnicze.

warsztaty (15)

Wszystkie te atrakcje przygotowane zostały z okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W Lubinie rozpoczęły się one już w maju, postawieniem grodu piastowskiego, i potrwają do września. – Z małej imprezy wyszły nam pięciomiesięczne duże działania w parku – mówi Marek Zawadka, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Dziś ruszyły warsztaty historyczne dla każdego. Na początek Mistrz Witold z Głogowa opowiadał o stroju noszonym we wczesnym średniowieczu. Oprócz odzienia wierzchniego, zaprezentował również to, co noszono wówczas pod spodem, czyli między innymi majtki, halki i skarpetki. – Zamiast skarpetek używano też taśmy, którą owijano wokół stóp – opowiadał młodzieży, która przyszła na warsztaty. Prezentował także między innymi dzianinę igłową. – Choć wygląda jak zrobiona na drutach, to została wykonana igłą – tłumaczył.

Kolejne warsztaty zaplanowano na 20 czerwca, a potem jeszcze: 11 i 28 lipca, 8 i 22 sierpnia oraz 6 września. Będzie mowa między innymi o legendach piastowskich, gobelinach i komiksie historycznym. Większość z nich poprowadzą specjaliści z wybranych dziedzin, pasjonaci, którzy zajmują się rekonstrukcją historyczną.

Na zajęcia nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy po prostu przyjść do parku Wrocławskiego o wyznaczonej godzinie. Jeżeli pogoda dopisze warsztaty będą się odbywać w pobliżu minizoo.

Dla młodszych przygotowano natomiast spotkania z Mieszkiem i Dobrawą. Od czerwca do sierpnia w wybrane niedziele będą oni oprowadzać dzieci po parku i będą wraz z nimi uczestniczyć w różnych zabawach. Pierwsze spotkanie z Mieszkiem i Dobrawą odbędzie się 19 czerwca między godziną 16 a 18. Później będzie można ich spotkać jeszcze 26 czerwca, 3, 17 i 24 lipca oraz 7 i 29 sierpnia.

Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z Ośrodkiem Kultury Wzgórze Zamkowe przygotowali także warsztaty rzemieślnicze dla każdego. Udział w nich również jest bezpłatny. Pierwsze – garncarskie – odbędą się 13 i 14 czerwca w godzinach 11-14 oraz 15-18.

Kolejne warsztaty poświęcone będą między innymi tkactwu, tańcom dawnym, biciu monet, pszczelarstwu czy robieniu witraży.

Szczegółowe harmonogramy wszystkich zajęć i warsztatów publikujemy poniżej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY