Nietypowa renta z ZUS

68

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika ZUS nie musi oznaczać końca pracy zawodowej. Jeżeli wnioskodawca spełnia przesłanki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, a orzecznik stwierdzi celowość przekwalifikowania zawodowego, ZUS może przyznać prawo do renty szkoleniowej, świadczenia umożliwiającego uzyskanie nowych kwalifikacji i kontynuowanie aktywności zawodowej.

 

Przeznaczeniem renty szkoleniowej jest umożliwienie osobie długotrwale niezdolnej do pracy i nierokującej powrotu do wykonywania dotychczasowego zawodu przekwalifikowania i zdobycia umiejętności, które przy jej stanie zdrowia pozwolą na wykonywanie innej pracy. Pobierając świadczenie z ZUS jednocześnie odbywa się kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwiają kontynuowanie pracy zawodowej.

Renta szkoleniowa jest szczególną formą renty z tytułu niezdolności do pracy. Jej specyfika wynika stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy, lekarz orzeka o celowości przekwalifikowania zawodowego. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego zawodu i chęć kontynuowania pracy.

Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu ZUS kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie.

Czas na odbycie kursu, a tym samym okres, na który przyznawana jest renta szkoleniowa, to sześć miesięcy. Po upływie tego okresu, na wniosek starosty, ZUS może wydłużyć okres pobierania renty, ale nie dłużej niż o 30 miesięcy. Okres sześciu miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego czasu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Ważne
Do uzyskania prawa do renty szkoleniowej potrzebne jest spełnienie warunków wymaganych do przyznania renty z ogólnego stanu zdrowia, tj.:
• stwierdzenie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS niezdolności do pracy,
• posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
• powstanie niezdolności do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Dodatkowo konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika stwierdzającego celowość przekwalifikowania zawodowego.

Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 560,13 zł. Jeżeli przyznanie renty szkoleniowej związane jest z wypadkiem przy pracy jej wysokość wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty. Należy pamiętać, że podczas pobierania renty szkoleniowej nie można dorabiać. Zadaniem renty szkoleniowej jest bowiem zapewnienie środków utrzymania osobom, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje w celu powrotu do aktywności zawodowej. Podjęcie pracy oznacza, że dana osoba odzyskała zdolność do pracy i świadczenie jej się nie należy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY