Niepewna przyszłość szkoły sportowej

246

Czy sportowa szkoła podstawowa nadal będzie funkcjonować w Lubinie, czy będzie prowadzona rekrutacja do klas sportowych? – tego chcą dowiedzieć się nauczyciele z lubińskiego Zespołu Szkół Sportowych. – Jeśli nie odbudujemy kształcenia sportowego w szkole podstawowej, to za dwa lata, gdy odejdą uczniowie, którzy obecnie kształcą się w klasach szóstych, będzie koniec tej placówki – mówi nauczycielka wychowania fizycznego Katarzyna Królewicz.

Katarzyna Królewicz na sesji rady miejskiej
Katarzyna Królewicz na sesji rady miejskiej

Reprezentacja nauczycieli z Zespołu Szkół Sportowych przyszła na sesję rady miejskiej, by zadać radnym nurtujące ich pytania. Okazja była sprzyjająca, bo rozmawiano o nowej sieci szkół.

– Jako rada pedagogiczna wystąpiliśmy z wnioskiem do pana prezydenta o przywrócenie rekrutacji do klas czwartych sportowych szkoły podstawowej, w profilach: łyżwiarstwo szybkie, lekkoatletyka, pływanie, piłka ręczna oraz siatkowa. Likwidacja gimnazjów, wynikająca z reformy systemu edukacji, spowoduje wygaśnięcie gimnazjum sportowego w Lubinie. A nietworzenie klas sportowych na poziomie podstawowym doprowadzi do likwidacji szkoły sportowej w Lubinie w ogóle – stwierdza Katarzyna Królewicz, nauczycielka wychowania fizycznego oraz przewodnicząca komisji wydziałowej NSZZ Solidarność w Zespole Szkół Sportowych. – Liczymy na to, że rada miejska, tworząc projekt siatki szkół, podtrzyma wieloletnią tradycję lubińskiej szkoły sportowej, która rozsławia nasze miasto na arenach Polski i świata. Wysokie osiągnięcia uczniów i absolwentów, dorobek wielu pokoleń nauczycieli, trenerów i wychowawców nie mogą zostać zaprzepaszczone – apeluje do radnych Królewicz.

Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie
Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie

Jak tłumaczą nauczyciele z ZSS, w którym obecnie funkcjonuje podstawówka, gimnazjum oraz liceum, wcześniej rekrutacja do klas sportowych odbywała się już w klasie czwartej szkoły podstawowej. Jednak od dwóch lat nie jest prowadzona.

– Obecne szóste klasy to ostatnie klasy sportowe w naszej szkole podstawowej – wyjaśnia Królewicz.

Dzieci uczą się w klasach łyżwiarstwa szybkiego, lekkoatletycznej, pływackiej i piłki ręcznej. I po wprowadzonej przez rząd reformie edukacji, w przyszłym roku, będą kontynuować naukę w tym samym profilu w klasie siódmej, a później w ósmej. Co będzie potem ze sportową podstawówką?

– Los Zespołu Szkół Sportowych leży na sercu prezydentowi, dlatego w projekcie dotyczącym nowej sieci szkół zmieniliśmy też obwody, właśnie w celu ratowania między innymi sportowej Szkoły Podstawowej nr 7 – mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Lubinie.

Po wprowadzonych i zaakceptowanych wczoraj przez radnych miejskich zmianach, od przyszłego roku szkolnego część obwodu szkoły podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Integracyjnych stanie się obwodem SP nr 7.

– W obwodzie szkoły zamieszkuje 37 uczniów, po zmianach będzie to 66 uczniów, w przyszłym byłoby 43, będzie 70, w następnym 49, a będzie 68 i tak dalej – wylicza naczelnik Pudełko. – Wiemy o problemach z naborem, co nie wynika z czyjejś winy, ale ta szkoła funkcjonowała tak od lat, ponieważ miała bardzo mały obwód. Stąd nie mogliśmy w tym roku utworzyć tam pierwszej klasy szkoły podstawowej. Przysuwamy trochę obwody, żeby wzmocnić obwód Szkoły Podstawowej nr 7. Czy nabór będzie na tyle efektywny, że powstaną oddziały sportowe, to się okaże – mówi Pudełko, dodając, że jeszcze nie zdecydowano, czy klasy sportowe w tej podstawówce będą tworzone od czwartej, piątek czy od szóstej klasy. Decyzja ma zapaść wkrótce. Nabór do szkoły jednak z pewnością będzie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY