Nie zostają w tyle

324

Usuwanie raka żołądka, piersi, jelita grubego czy trzustki – to tylko niektóre z zabiegów wykonywanych w Regionalnym Centrum Zdrowia. Wszystko za sprawą prężnie działającego oddziału chirurgii onkologicznej, który w lipcu obchodził swoje pierwsze urodziny.

– Ideą powstania oddziału była chęć zapewnienia pacjentom z naszego regionu dostępu do specjalistycznego leczenia chorób nowotworowych – informuje kierownik chirurgii onkologicznej, dr Elżbieta Koczur-Szozda. – Wielu lubinian nadal nie wie, że wykonujemy tego typu operacje i korzysta z innych placówek w Polsce. Tymczasem u nas operowani są pacjenci z całego województwa – dodaje.

Oddział dysponuje 28 łóżkami, z czego trzy zostały ustawione w sali intensywnego nadzoru pooperacyjnego. – Znajdują się w niej chorzy, w pierwszych dniach po dużych zabiegach, takich jak usunięcie żołądka, jelita grubego czy trzustki – wylicza lekarz.

Wraz z powstaniem chirurgii onkologicznej, w szpitalu przy ul. Bema, pojawiły się nowe metody operacyjne. – Leczymy raka piersi nie tylko poprzez amputację, jak było dotychczas. Wykonujemy zabiegi oszczędzające piersi i węzły chłonne. Dysponujemy w tej dziedzinie najlepszym sprzętem w postaci gamma kamery, którą wykorzystujemy także w leczeniu czerniaka – tłumaczy dr Elżbieta Koczur-Szozda.

Jak wyjaśnia lekarz, oddział wdraża także laparoskopowe metody leczenia raka jelita grubego. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że sprzęt do tej metody jest drogi, ale tendencja w świecie jest taka, by coraz częściej mało inwazyjna chirurgia, zastępowała tę klasyczną. Tak więc nie zostajemy w tyle – zapewnia.

Oddział planuje także w najbliższym czasie zakup aparatury termoablacji przerzutów w wątrobie. – Jest to metoda, która pozwala zabić komórki raka w przerzutach, których nie można wyciąć – tłumaczy kierownik. – Aparatura to spory wydatek dla szpitala, więc oprócz wsparcia przychylnego zarządu, liczymy na wsparcie finansowe innych instytucji. Pomogłoby to tutejszym chorym, którzy nie musieliby korzystać z innych placówek – przyznaje dr Elżbieta Koczur-Szozda.


POWIĄZANE ARTYKUŁY