Nastoletni rowerzysta wjechał wprost pod samochód

3637

Wjechał na przejście dla pieszych, wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu – na szczęście młody rowerzysta nie odniósł poważnych obrażeń. Przy okazji tego zdarzenia z udziałem 16-latka policja przypomina o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zdrowego rozsądku.

Fot. Pixabay

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 14.00 na ulicy Kościuszki w Lubinie.

– Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu kolizji, 16-letni mieszkaniec Lubina, jadąc chodnikiem, wjechał na przejście dla pieszych wprost pod koła samochodu osobowego – relacjonuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin. – 57-letni kierujący tym pojazdem nie zdążył zareagować i doszło do potrącenia. Na szczęście młody rowerzysta nie doznał obrażeń ciała. Doszło za to do uszkodzenia samochodu – dodaje.

Z uwagi na to, że sprawcą jest osoba nieletnia, sprawą zajmie się teraz sąd.

Niestety dość często rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest także przepisami, do których każdorazowo powinni się stosować, mając na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Poniżej kilka rad od lubińskiej policji, jak bezpiecznie poruszać się jednośladem:

  • Przypominamy, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, rowerzysta przed wkroczeniem na jezdnię musi się zatrzymać i zsiąść z jednośladu. Po pasach powinien poruszać się na nogach.
  • Pamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru. Ale nie zwalnia go to z zachowania szczególnych środków ostrożności.
  • Pomimo apeli i licznych przestróg wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia. Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego ważne jest również korzystanie z elementów odblaskowych, umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu. Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej może okazać się kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku.
  • Rowerzyści włączając się do ruchu lub przejeżdżając przez skrzyżowanie często przeceniają swoje siły potrzebne do wprowadzenia w ruch swojego pojazdu. Często też dochodzi do tragedii z winy rowerzystów, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Nie należy zatem zapominać o technikach jazdy, przede wszystkim istotna jest umiejętna ocena odległości i prędkości nadjeżdżających pojazdów, a także potrzeba sygnalizowania odpowiednio wcześnie skrętów, czy też zasada bezpiecznego hamowania, w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub też wyjeżdżania z bocznych ulic.
  • Wyruszając na wycieczkę pamiętajmy również o pilnowaniu swojego mienia i jego odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby wyprawa nie skończyła się przykrym incydentem. Dla złodzieja, który tylko czeka na okazję do kradzieży, rower jest cennym łupem. Zatem każdorazowo należy pamiętać o zabezpieczeniu roweru, gdy pozostawiamy go w miejscu publicznym (przed sklepem, czy na ulicy). Możemy zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając jemu „pracę”, bowiem solidne zapięcia zajmują złodziejom dłuższą chwilę, co może sprzyjać temu, że zrezygnują z łupu.

POWIĄZANE ARTYKUŁY