Nagrodzą najlepsze inicjatywy

35

W okolicy brakuje placu zabaw, świetlicy, w której dzieci mogłyby spędzać wolny czas? W sąsiedztwie nie ma zajęć sportowych czy edukacyjnych dla najmłodszych? Można to zmienić. Wystarczy mieć pomysł na stworzenie ciekawego miejsca przyjaznego dzieciom i ich rodzicom oraz zgłosić się do konkursu grantowego „To dla mnie ważne”. Jego druga edycja, objęta honorowym patronatem rzecznika praw dziecka, już ruszyła. Fundacja Aviva wspiera oddolne inicjatywy społeczne. Można wspólnie z sąsiadami zrobić coś pożytecznego dla swojej okolicy. Pula grantów wynosi aż 200 tysięcy złotych.

Konkurs to szansa na realizację pomysłów aktywnych osób, które chcą ułatwić życie dzieci i ich rodziców ze swojej okolicy. Mogą oni zgłosić wniosek i starać się o realizację swojego pomysłu. Szansę ma zarówno projekt zgłoszony w pojedynkę, z sąsiadami, w ramach organizacji pozarządowej, a także w imieniu jednostki samorządowej (np. przedszkola lub szkoły). Liczy się inicjatywa. Wystarczy wejść na stronę internetową www.todlamniewazne.pl i wypełnić krótki formularz, opisując swój projekt oraz wskazując kwotę potrzebną do jego realizacji.

Kolejnym etapem jest zdobycie poparcia internautów. To oni poprzez głosowanie zdecydują, które wnioski zostaną przedstawione jury. Do finału przejdzie 20 inicjatyw, które otrzymają najwięcej głosów. Spośród nich jury wybierze laureatów drugiej edycji i rozdzieli pomiędzy nich pulę grantów – 200 tysięcy złotych.

Zarówno wnioskodawcy, jak i głosujący otrzymają podwójną szansę na realizację zgłoszonych i wspieranych inicjatyw. Fundacja pracuje nad innowacyjnym pomysłem, który pozwoli na zebranie dodatkowych środków finansowych. Już dziś wiadomo, że będzie to propozycja dla 50 inicjatyw, które w konkursie grantowym otrzymają największą liczbę głosów. W kolejnych tygodniach na stronie konkursu www.todlamniewazne.pl ukażą się szczegółowe zasady skorzystania z drugiej szansy.

Po pierwszej edycji konkursu w sześciu województwach powstało sześć przyjaznych dzieciom miejsc

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono prawie 450 wniosków, na które internauci oddali ponad 800 tysięcy głosów. Dzięki grantom z fundacji o łącznej wartości 115 tysięcy złotych powstały kolejne miejsca przyjazne dzieciom i ich rodzicom.

W Mielcu (podkarpackie) otwarto Bajkowy Ośrodek Terapeutyczny, miejsce zajęć dla dzieci niepełnosprawnych i autystycznych. W Janowicach Wielkich (dolnośląskie) w pustym miejscu powstał kolorowy i bezpieczny plac zabaw. Morawica (świętokrzyskie) może poszczycić się nową świetlicą środowiskową Ziomuś, gdzie dzieci przez cały rok dzieci mogą bawić się i odrabiać lekcje.

Maluchom w Sępólnie Krajeńskim (kujawsko-pomorskie) zbudowano Eko-gaj – plac zabaw bliski naturze. Społecznicy organizują zajęcia sportowe dla najmłodszych z Rytra, Barcic i Przysietnicy (małopolskie) oraz edukują ich rodziców na temat wpływu aktywności ruchowej na zdrowie. Aktywne mamy wprowadzają w życie pomysł „Ponurzyca na wesoło” (mazowieckie). Ich determinacja oraz niezwykłe wsparcie lokalnego środowiska sprawiły, że w małej wsi postawiono zjeżdżalnie, drabinki, piaskownice i huśtawki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY