Nadal przyjmują deklaracje

1371

Chociaż termin już minął, to obowiązek pozostał. Osoby, które jeszcze nie złożyły deklaracji, czym ogrzewają swój dom, nadal muszą to zrobić, inaczej zapłacą karę. W Lubinie wielu mieszkańców wybrało tradycyjną formę i z papierowym dokumentem udało się do urzędu. Szybszym rozwiązaniem jest jednak złożenie deklaracji przez internet.

Termin minął 30 czerwca. Choć kary nie będą naliczane automatycznie, to osoby, które nie wywiążą się z tego obowiązku, muszą się liczyć z tym, że zapłacą od 500 zł do 5 tys. zł – jeśli sprawa trafi do sądu.

Jeśli wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej złóż szybko deklarację do CEEB

– uspokaja na swojej stronie internetowej Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Fot. Pixabay

Deklarację muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Co istotne, w przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. To na zarządcy ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji. Jest jednak wyjątek. Jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

– Ewidencja jest prowadzona na zlecenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i trwa już dokładnie rok. Obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej emisyjności budynków i nie jest jednorazowy. Zgodnie z przepisami obowiązek ten nadal pozostaje. Taką deklarację powinni złożyć właściciele i zarządcy dla nowych źródeł ciepła i wymienianych na nowe w ciągu 14 dni od uruchomienia, a jeżeli jeszcze nie została złożona, jak najszybciej – mówi Marcelina Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby: przez internet na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub w urzędzie w formie papierowej (w przypadku Lubina pokój nr 13 w Urzędzie Miejskim).

Fot. Yaroslav Shuraev/Pexels

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do tej pory do systemu trafiło dokładnie 6 678 442 deklaracji.

W Lubinie deklarację wypełniło 50 proc. zobowiązanych do tego (złożono 3542 na 7072 zobowiązanych do tego punktów). A przynajmniej tyle deklaracji trafiło do systemu, z obowiązku wywiązało się już jednak więcej osób.

– W Urzędzie Miejskim w Lubinie złożono w formie papierowej 2483 deklaracje. Wprowadzono do systemu 1417 deklaracje. Pozostała część deklaracji wprowadzana jest systematycznie. Pracownicy gmin mają 6 miesięcy na wprowadzenie takiej deklaracji do systemu CEEB od dnia jej złożenia – dodaje Falkiewicz.

W lubińskim magistracie nadal pojawiają się spóźnialscy, by złożyć deklarację. Pracownicy urzędu pomagają dobrać odpowiednią, a także prawidłowo ją wypełnić.

Więcej informacji na temat CEEB można znaleźć na stronie www.gunb.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY