Po krótkiej przerwie Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego ponownie proponuje cykl wykładów tematycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przez 3 miesiące młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w zajęciach w czterech grupach tematycznych.
Wykłady na uczelni odbywają się od 2003 roku. Na każdy semestr zaplanowanych jest od kilku do kilkunastu wykładów, których tematyka wcześniej ustalana jest z nauczycielami szkół średnich, według zainteresowania uczniów.
Spotkania przygotowane w bieżącym semestrze dotyczą czterech grup tematycznych: Człowiek w sytuacji kryzysu i zmian, Bezpieczeństwo i organizacja pracy, Psychologiczne i społeczne zagrożenia dzieci i młodzieży oraz Nowe media w kreatywnym społeczeństwie.
– Celem wykładów, wzorem lat ubiegłych, jest popularyzacja wiedzy akademickiej wśród uczniów klas ponadgimnazjalnych – informuje Marta Rzeszowska, specjalista ds. promocji i marketingu UZZM.
Pierwszy wykład pod hasłem „Choroba i zdrowienie jako kryzys i zmiana” przewidziano na 18 marca. Ostatni, poświęcony roli obywatela w Internecie odbędzie się 9 czerwca.
Prelekcje odbywać się będą tradycyjnie w siedzibie Uczelni przy ulicy Odrodzenia 21.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zgłoszenia uczestnictwa w wykładzie przyjmowane są telefonicznie w sekretariacie uczelni pod nr telefonu 076/ 749-89-25 lub 29 na kilka dni planowanym wykładem.
Poniżej harmonogram wykładów:
18 marca 2009 r., godz. 9
„Choroba i zdrowienie jako kryzys i zmiana”, dr Jerzy Herberger w ramach cyklu „Człowiek w sytuacji kryzysu i zmian.”
3 kwietnia 2009 r., godz. 10
„Wytwarzanie w aspekcie kryteriów ekologii”, prof. dr hab. inż. Stanisław Janik, w ramach cyklu „Bezpieczeństwo i organizacja pracy.”
20 kwietnia 2009 r., godz. 9
„O psychologicznym kontekście „przekraczania granic”, we współczesnym świecie”, dr Bogna Bartosz, w ramach cyklu „Człowiek w sytuacji kryzysu i zmian.”
27 kwietnia 2009 r., godz. 9
„Zmierzch społeczeństwa informacyjnego?”, prof. dr hab. Aleksander Woźny, w ramach cyklu „Nowe media w kreatywnym społeczeństwie.”
5 maja 2009 r., godz. 9
„Ergonomia pracy ucznia z komputerem”, dr inż. Witold Horst, w ramach cyklu „Bezpieczeństwo i organizacja pracy.”
12 maja 2009 r., godz. 9
„Uzależnienie od Internetu. Problem realny czy wirtualny?”, dr Ryszard Poprawa, w ramach cyklu „Psychologiczne i społeczne zagrożenia dzieci i młodzieży”
21 maja 2009 r., godz. 10
„Kreować, kreatywny, kreatywność… Dlaczego przyszłość to nowe media?”, mgr Katarzyna Kopecka-Piech, w ramach cyklu „Nowe media w kreatywnym społeczeństwie.”
25 maja 2009 r., godz. 10
„Dole i niedole zdołowanych”, prof. dr hab. Grażyna Dolińska-Zygmunt, w ramach cyklu „Psychologiczne i społeczne zagrożenia dzieci i młodzieży”
4 czerwca 2009 r., godz. 9
„Dziecko i jego prawa w postpedagogicznej refleksji Hubertusa von Schoenebecka”, dr Zbigniew Rudnicki, w ramach cyklu „Psychologiczne i społeczne zagrożenia dzieci i młodzieży”
9 czerwca 2009 r., godz. 10
„WATCHDOG – obywatelski głos w Internecie”, dr Agnieszka Zwiefka-Chwałek, w ramach cyklu „Nowe media w kreatywnym społeczeństwie.”
MS