Na miejsce tu trzeba czekać półtora roku. Jest szansa na poprawę

3697

Na miejsce tu czeka się półtora roku, a kolejka cały czas się wydłuża. Teraz pojawiła się szansa na inwestycję, dzięki której Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie będzie mógł zapewnić opiekę 50 dodatkowym pacjentom.

Fot. Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie

Ośrodek Alzheimerowski to jedyna na Dolnym Śląsku placówka kompleksowo opiekująca się osobami cierpiącymi na choroby otępienne. Placówka jest jednocześnie ośrodkiem badawczym, naukowym i dydaktycznym wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje tu 60 osób, które stale opiekują się osobami niezdolnymi już do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

– Dziś mamy 104 łóżka. Wszystkie są zajęte, a kolejka jest tak długa, że przed pandemią na miejsce trzeba było czekać rok, półtora. Teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Dlatego bardzo potrzebna jest rozbudowa – mówi Adam Augustyn, główny specjalista ds. rozwoju i inwestycji Ośrodka.

Władze ośrodka chcą wybudować nowoczesny pawilon, w którym znajdzie się dodatkowych 50 miejsc dla osób z różnym stopniem otępienia. Projekt zakłada, że będzie to parterowy budynek bez barier architektonicznych, pasywny, z zielonym dachem. Ma spełniać warunki oddziału szpitalnego. Ośrodek chce zwiększyć swoje możliwości nie tylko w zakresie opieki, ale też diagnostyki pod kątem choroby Alzheimera i rehabilitacji pacjentów.

Do budowy pawilonu konieczne było dokonanie pewnej darowizny przez powiat lubiński.

– Teren o powierzchni raptem 0,0033 ha, którego my nie potrzebowaliśmy, Ośrodek będzie w stanie bardzo dobrze wykorzystać do swojego dalszego rozwoju – poinformował na swoim facebookowym profilu Adam Myrda, starosta lubiński. – Osób, które cierpią na choroby otępienne, jest bardzo dużo, dlatego musimy w miarę naszych możliwości wspierać instytucje oferujące im tak bardzo potrzebną pomoc.

Fot. Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie

Decyzję o przekazaniu nieruchomości Ośrodkowi radni powiatu podjęli na ostatniej sesji. Wcześniej samorząd przekazał placówce inną nieruchomość, na której zbudowano istniejący pawilon.

– Projekt już mieliśmy, teraz doszła działka i czekamy na odpowiednią modyfikację miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Szacujemy, że ta procedura potrwa do końca czerwca – wyjaśnia Adam Augustyn.

Rozbudowa ośrodka da również kilkanaście nowych miejsc pracy. Koszt inwestycji szacowany jest na 3-4 mln zł. Ponieważ nowy budynek ma być bardzo energooszczędny, Ośrodek będzie ubiegał się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę potrzebnych pieniędzy chce uzyskać z kredytu, którego poręczenie zadeklarował Uniwersytet Medyczny.


POWIĄZANE ARTYKUŁY