Na co do kina

74

Od dzisiaj, 7 kwietnia, w lubińskim kinie Muza można obejrzeć polski film „Święty”. Ponadto wyświetlane są nadal produkcje „Co w trawie gra” oraz „Air”.

„Święty”

Filmy „Święty” i „Co w trawie gra” wyświetlane będą do 13 kwietnia, a „Air” do 20 kwietnia.

W środowym DKF-e, 12 kwietnia, będzie można obejrzeć film „Rzeka”.

Przez trzy świąteczne dni kino Muza będzie nieczynne: przerwa potrwa od soboty do poniedziałku włącznie, od 8 do 10 kwietnia.

Szczegółowy repertuar oraz cennik biletów można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

O filmach:

„Święty”

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w rolę którego wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

„Co w trawie gra”

Nowe spojrzenie na słynną bajkę opowiedzianą najpierw przez Ezopa, a później przez Jeana de la Fontaine.

Ket gra na gitarze w zespole złożonym z koników polnych. W pobliżu mieszka Antonina – księżniczka mrowiska, w którym zabroniona jest wszelka muzyka i panuje etos pracy. Antonina i Ket przypadkiem się spotykają i zaprzyjaźniają. Kiedy księżniczka zostaje porwana przez złowrogiego Anteodora – Ket i przyjaciele ruszają jej na ratunek.

 

„Air”

Film w reżyserii Bena Afflecka z Mattem Damonem w roli głównej ukazuje niewiarygodne okoliczności, prowadzące do zawiązania przełomowej współpracy między wówczas początkującym Michaelem Jordanem a nowo powstającym działem koszykarskim koncernu Nike.

To partnerstwo, dzięki marce Air Jordan, zrewolucjonizowało świat sportu i współczesną kulturę.

 

„Rzeka”

Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m. in. Radiohead. Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m. in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu MDAG w 2019 r.).


POWIĄZANE ARTYKUŁY