Muza dostała pieniądze na koncerty w sieci

728

Lubińskie Centrum Kultury Muza zdobyło dotację na działania kulturalne online w ramach programu „Kultura w sieci”. Dzięki temu w tym roku wakacyjne Koncerty w Altanie będzie można obejrzeć na żywo także w internecie.

Narodowe Centrum Kultury miało do rozdysponowania 60 mln zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spośród ponad 5,9 tys. zgłoszonych wniosków na łączną kwotę 471 mln zł wybrano 1.182 projektów. Na liście dofinansowanych przedsięwzięć znalazła się także propozycja Centrum Kultury Muza. Na letnie Koncerty w Altanie otrzymało ono 42 tysiące złotych.

– Bardzo się cieszymy, choć wnioskowaliśmy o większą kwotę – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie. – Mamy nadzieję, że koncerty odbędą się już przy udziale publiczności, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, z krzesłami rzadziej rozstawionymi. Ale dzięki dotacji będziemy mogli trafić do większej liczby osób, także tych spoza Lubina, uruchamiając transmisję na żywo na kanale YouTube – dodaje.

Koncertów w Altanie jak zwykle będzie można posłuchać w wakacyjne niedziele w parku za Muzą. W tym roku w sumie zaplanowano ich dziewięć – pierwszy 5 lipca.

Muza właśnie kompletuje listę tegorocznych wykonawców. Z większością jest już dogadana. W połowie czerwca powinniśmy poznać ich listę. 

Jeśli pomysł transmisji w internecie spodoba się publiczności, być może Koncerty w Altanie również w przyszłym roku trafią do sieci.

– Zobaczymy, jaka będzie oglądalność w tym roku – przyznaje dyrektor Żykowska-Czesak.

W tej chwili Muza czeka też na kolejny etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych przez rząd z powodu koronawirusa.

Epidemia mocno uderzyła w polską kulturę. Program „Kultura w sieci” miał nieco ułatwić im przeniesienie działalności do internetu. Jednak to o wiele za mało, by instytucje kultury i artyści złapali oddech. Lubińskie Centrum Kultury Muza w marcu, kwietniu oraz na początku maja z samych imprez straciło 100 tys. zł. To zaplanowane, ale niezrealizowane spektakle, konferencje, festiwale. W tej kwocie nie ma utraty pieniędzy z kina, które stoi zamknięte od połowy marca, oraz z restauracji, która mogła wznowić funkcjonowanie dopiero ostatnio.