Wysokie mandaty miały skutecznie zniechęcić kierowców do łamania przepisów drogowych. Po trzech miesiącach tego roku w całym kraju liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wzrosła prawie o jedną trzecią. Powiat lubiński niestety także odpowiada tym statystykom.
Mandaty grozy, jak nazywane były na początku tego roku blankiety z drastycznie podwyższonymi kwotami kar, miały zmniejszyć liczbę wypadków powodowanych przez piratów drogowych i kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu i środków odurzających. To drugie jest najczęstszym przestępstwem drogowym na Dolnym Śląsku.
Analitycy serwisu rankomat.pl przeanalizowali dane policyjne z I kwartału tego roku, aby sprawdzić, czy zmiany w prawie przyniosły oczekiwane efekty. Okazało się, że w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2021 roku liczba wypadków wzrosła o 14,7 proc., a w ich wyniku rannych zostało 12,3 proc. osób więcej; o 5,7 proc. więcej wyższa jest liczba ofiar śmiertelnych.
Nie zmalała także liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu – tu wzrost wynosi aż 27,1 proc. Również lubińska drogówka wykryła więcej takich osób.
– Nasi funkcjonariusze od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku zatrzymali 51 osób, które zdecydowały się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, natomiast w roku 2021 funkcjonariusze zatrzymali 37 osób, kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości – informuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Nietrzeźwi kierowcy mogą spodziewać się mandatu w wysokości co najmniej 2 500 złotych. Oprócz tego sąd może nałożyć na nich grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. Dodatkową karą pozostaje niezmiennie zakaz prowadzenia pojazdów przez pół roku do nawet trzech lat.
– Należy także pamiętać, że uzależnienie cen ubezpieczenia OC od zdobytych punktów karnych będzie kolejnym elementem reperkusji, który dotknie nie tylko prowadzących pod wpływem alkoholu – podkreśla Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
W powiecie lubińskim znacznie zmalała za to liczba kierowców przekraczających limity prędkości. Rok temu od stycznia do marca patrole drogowe odnotowały 1 488 takich przypadków, w tym roku – 1 059. Mniejsza była także suma wszystkich wykroczeń drogowych – 1 867 w porównaniu do 2 716 za I kwartał roku 2021.