Mieszkańcy: „Droga potrzebna, ale dalej od domów”

4151

Świetlica w Osieku była wczoraj po południu pełna – mieszkańcy kilku wsi przyszli tu na spotkanie informacyjne w sprawie budowy nowej drogi z Lubina do Wrocławia. Dyskusja była chwilami burzliwa, bo zaproponowane przez projektantów korytarze drogi są zdaniem ludzi zbyt bliskie ich domów.

Spotkanie w Osieku już czwartym w rozpoczętym procesie konsultacji; zostało jeszcze tylko jedno, w gminie Malczyce. Ich celem jest omówienie koncepcji budowy drogi, wyjaśnienie uwarunkowań technicznych i środowiskowych oraz odpowiedzenie na pytania mieszkańców.

Przedstawiciele firmy Schuessler-Plan Inżynierzy tłumaczyli m.in. jakie wymogi musi spełnić droga klasy GP, czyli główna ruchu przyspieszonego. W tym przypadku mowa jest o trasie zbudowanej z dwóch jezdni, po dwa pasy każda, mających w sumie 40 m szerokości. Po takiej drodze dopuszcza się jazdę z prędkością od 60 do 80 km/h w terenie zabudowanym i nawet 110 km/h poza nim. Na drogę GP nie można wjeżdżać bezpośrednio z posesji, więc wzdłuż niej muszą być dobudowane specjalne pasy dojazdowe.

Mieszkańcy nie negują potrzeby budowy trasy, która przyspieszy dojazd do Wrocławia, a po drodze też do zakładów pracy na terenie strefy ekonomicznej. Uważają jednak, że zaproponowane przebiegi drogi są zdecydowanie zbyt blisko domów. Szczególnie dotyczy to Miłosnej, dla której przygotowano tylko jeden wariant: rozszerzenia istniejącej drogi. Opcję rozbudowy istniejącego korytarza odrzucają też mieszkańcy samego Osieka, którzy w związku z tym zamierzają złożyć pisemny protest.

– To będzie protest przeciwko opcji prowadzenia drogi w istniejącym korytarzu. Nie chcemy czteropasmowej drogi przez środek wsi. To przecież zagrożenie ogromnym hałasem, mnóstwo spalin… – wyjaśnia jedna z uczestniczek spotkania.

– Dla mnie to jest wybór mniejszego zła i z tego wybieramy wariant Osiek wschód – dodaje druga. – Ludzie wyprowadzali się na wieś z Lubina, żeby mieć spokój, móc wyjść na ogródek. Ja nie mieszkam przy samej drodze, ale nie wyobrażam sobie, że ktoś chce w niedzielę odpocząć po całym tygodniu pracy, wychodzi na taras i ma przed sobą ekran, który tak naprawdę niewiele daje – komentuje druga.

Wszyscy mieszkańcy gmin położonych wzdłuż planowanej drogi mogą wyrazić swoje zdanie. Ankiety konsultacyjne i formularz zgody na przetwarzanie danych można pobrać ze strony poświęconej budowie drogi (TUTAJ).

Także na stronie internetowej GDDKiA zamieści tabelę z treścią zgłoszonych uwag i stanowiskiem Dyrekcji. Co ważne, opublikowane zostaną uwagi tylko tych mieszkańców, którzy wypełnią dodatkowy formularz zgody na przetwarzanie danych. Dyrekcja zapewnia, że brak tej zgody nie spowoduje, że dana opinia nie będzie brana pod uwagę, a jedynie nie będzie podana do publicznej wiadomości.

Formularze opinii należy wysłać do 3 października – to data albo stempla pocztowego, albo wysłania skanu lub zdjęcia wypełnionej ankiety e-mailem.

Kolejna tura spotkań odbędzie się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Omawiane będą na nich koncepcje drogi uwzględniające uwagi mieszkańców.


POWIĄZANE ARTYKUŁY