Mapa Pamięci Lubińskiego Zagłębia

357

Lubińscy historycy sportu z tygodnia na tydzień powiększają zbiory pamiątek piłkarskiego Zagłębia Lubin, ale także innych sekcji tego klubu. Wspólnym celem pasjonatów historii i byłych piłkarzy czy działaczy jest stworzenie muzeum. Powoli realizują te marzenie. Dodatkowo powstaje wiele nowych pomysłów, jak ten Krzysztofa Kostki o „Mapie Pamięci Lubińskiego Zagłębia”.

Od wielu lat Krzysztof Kostka, Marek Krugliński i Mariusz Babicz dbają o to, aby legendy lubińskiego sportu nie były zapomniane (Na zdjęciu Krzysztof Kostka w rozmowie z Eugeniuszem Ptakiem, fot. Mariusz Babicz)

Pomysł na stworzenie aplikacji z mapą Polski, dzięki której można odnaleźć zmarłych członków Miedziowego klubu ewoluował po wizycie Krzysztofa Kostki w Łodzi.

– Miałem wtedy okazję zobaczyć klubowe muzeum Widzewa oraz spotkać się z paroma osobami. Jedną z tych osób był Marcin Krakowiak, znany też na twitterze jako RetroWidzew. Bardzo zaimponował mi jego projekt, którym zajmuję się od wielu lat, a dokładnie chodzi o Widzewską Mapę Pamięci. Dzięki utworzeniu Widzewskiej Mapy Pamięci kibice Widzewa bez problemu mogą zlokalizować mogiły widzewskich legend i oddać im hołd nie tylko w dzień Wszystkich Świętych, ale również przy okazji innych uroczystości – podkreśla pomysłodawca mapy pamięci Zagłębia Lubin.

Historyk sportu postanowił dowiedzieć się u źródła jak przenieść to na lubiński grunt i stworzyć po pierwsze niesamowitą bazę ludzi związanych z Zagłębiem, a po drugie dać łatwą możliwość w dotarciu kibicom na groby zasłużonych ludzi.

– Marcin to skromny człowiek i uważa, że jeśli ktoś interesuje się podobną tematyką i działa na podobnych falach jak on, to warto mu bezinteresownie pomóc. Dzięki niemu wystartowałem z projektem, wszystko mi wytłumaczył, pokazał i pokierował. Na bieżąco otrzymuję od niego cenne uwagi i konsultuje kolejne posunięcia. Jeszcze raz wielkie dzięki i szacunek – mówi Krzysztof Kostka.

Mapa Pamięci Lubińskiego Zagłębia

„Mapa Pamięci Lubińskiego Zagłębia” rozwija się. – Będę uzupełniał znaczniki sukcesywnie. Ludzi oddanych Zagłębiu Lubin było setki, a może i tysiące na przestrzeni całej klubowej historii. My i kolejne pokolenia musimy pamiętać i oddać hołd nie tylko zawodnikom, trenerom czy działaczom, ale także pracownikom, którzy swoją codzienną pracą udowadniali i budowali podwaliny pod ekstraklasowy klub – puentuje historyk sportu.

Mapę pamięci lubińskiego Zagłębia można zobaczyć i przetestować pod tym linkiem: MapaPamięciLubińskiegoZagłębia

Jak podkreślają lubińscy historycy, warto skopiować link i zapisać, aby mieć na przyszłość, a przy okazji dnia Wszystkich Świętych odwiedzić groby, które mogą znajdować się w naszej okolicy lub niedaleko naszych bliskich.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY