– Apogeum piątej fali jest już za nami – poinformował dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, jednocześnie zapowiadając luzowanie obostrzeń i powrót uczniów klas V-VIII do szkół.
– Widać, że w lutym te spadki zakażeń są coraz większe. Tym samym w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje, dotyczące znoszenia restrykcji i obostrzeń. Tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalny tryb funkcjonowania. Tak naprawdę mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – tłumaczy minister Niedzielski.
Lepsza sytuacja pozwala rządzącym na ogłoszenie nowych decyzji epidemicznych. Po pierwsze, w związku z mniejszą liczbą hospitalizacji pacjentów z COVID-19, rząd zmniejsza liczbę łóżek covidowych w szpitalach z całej Polsce z 30 tysięcy do 25 tysięcy. Wspomniane 5 tysięcy ma wrócić do normalnego funkcjonowania w szpitalach.
Druga decyzja dotyczy zasad izolacji i kwarantann – od 15 lutego izolacja będzie skrócona z 10 do 7 dni, od tego samego dnia kwarantanna dla współdomowników będzie wynosiła tyle samo czasu, co izolacja zakażonego. Dodatkowo, zlikwidowano instytucję kwarantann z tzw. kontaktu, np. nie będą miały kwarantanny uczniowie, których nauczyciel zachorował na COVID-19. Dotyczy to też osób, które obecnie przebywają na takiej kwarantannie – od jutra, 10 lutego zostaną z niej zwolnieni.
Od piątku, 11 lutego zmienione zostają też zasady kwarantanny przyjazdowej. Teraz będzie ona wynosić siedem dni, dotyczy to wyłącznie osób niezaszczepionych.
Rząd przyspiesza też powrót do nauki stacjonarnej – uczniowie klas V-VIII, którzy nie będą mieć akurat ferii, już 21 lutego wracają do szkół. Dotyczy to m.in. naszego województwa – uczniowie do końca tygodnia mają ferie, a od poniedziałku wracają do szkolnych ławek.
Dziś, według danych Ministerstwa Zdrowia, odnotowano 46 872 nowych zakażeń koronawirusem. Warto dodać, że według szacunków ministra Niedzielskiego, w marcu możliwe będzie zniesienie nakazu noszenia maseczek w miejscach zamkniętych, np. środkach transportu publicznego. Wtedy ich noszenie będzie rekomendowane, ale nie obowiązkowe.