Luzowanie obostrzeń – od poniedziałku do fryzjera i kosmetyczki. Co jeszcze się zmieni?

2876

Od 18 maja znowu będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, otwarte też zostaną restauracje, bary i kawiarnie – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Ale w trzecim etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem uwzględniono też powrót – choć częściowo – dzieci do szkół i kilka innych spraw.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Sporo osób na to czekało – przedstawiciele rządu ogłosili właśnie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

– Ostatnie dni były trudne. Ciepłe majowe dni nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Wiemy, że nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego, jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością. Wiemy, że wirus jest nieprzewidywalny. Widzimy, co się dzieje na Śląsku – tam mamy ogromny wzrost zakażeń. Jednocześnie w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, jednak będą musiały funkcjonować w rygorze sanitarnym. Co to znaczy? Klienci będą umawiani na konkretne godziny. Zarówno klienci, jak i fryzjerzy czy kosmetyczki muszą nosić maseczkę, gogle lub przyłbice.

Od poniedziałku 18 maja będzie też można ponownie zjeść w restauracji, kawiarni, barze oraz w lokalach gastronomicznych w centrum handlowym. Tu również zobowiązywać będą pewne zasady i ograniczenia. W lokalach obowiązywać będzie limit osób – osoba na 4 mkw. powierzchni. Między stolikami ma zostać zachowana dwumetrowa odległość, a między gośćmi siedzącymi przy osobnych stolikach 1,5 metra dystansu. Maseczki i rękawiczki mają nosić kucharze oraz obsługa lokalu, ale goście siedząc przy stolikach już nie.

– Zachęcamy do otwierania ogródków, bo – jak mówią nam epidemiolodzy – na świeżym powietrzu jest bezpieczniej – dodaje premier.

Dokładne wytyczne dotyczące salonów fryzjerskich, kosmetycznych i gastronomii można znaleźć TUTAJ.

Od 18 maja autobusami, pociągami, tramwajami będzie mogło podróżować więcej osób. Zajęte będzie mogło być 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jeżeli w autobusie jest np. 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Więcej osób będzie też mogło przebywać w kościołach. Od niedzieli, 17 maja, podczas mszy lub innego obrzędu na jednego uczestnika musi przypadać 10 mkw. Dotychczas na osobę przypadało 15 mkw.

Od poniedziałku będzie można prowadzić praktyczne zajęcia w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte też zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

18 maja więcej osób będzie mogło też korzystać z otwartych obiektów sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób i 2 trenerów, a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – 22 osoby i 4 trenerów.

Otwarte też zostaną sale i hale sportowe. Tu również obowiązywał będzie limit osób: 12 osób + trener (w obiektach do 300 mkw.), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 mkw.), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 mkw.), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 mkw.).

Poluzowane zostaną również obostrzenia w świecie kultury. Od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Od 25 maja dzieci z klas I-III klas podstawowych będą mogły wrócić do szkół. Zostaną dla nich uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

– To rodzice w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze. Utrzymujemy opcję otrzymania zasiłku opiekuńczego – zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Od 25 maja w szkołach uruchomione też zostaną konsultacje z nauczycielami dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz dla maturzystów, a od 1 czerwca z takich konsultacji będą mogli skorzystać uczniowie wszystkich klas.

– Powrót do normalności jest bardzo potrzebny, ale jest możliwy dzięki temu, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Ważne, by utrzymywać tę dyscyplinę i trzymać się wytycznych Ministerstwa Zdrowia – podkreśla Morawiecki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY